Koszty pracownicze a podatkowe
2011-03-31 12:10
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy
Zgodnie z powyższym uregulowaniem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że:- są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
- są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie są wydatkami wymienionymi w ustawowym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty.
Zatem, każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 katalogu wydatków nieuznawanych za koszty, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów. Ciężar dowodu działania w określonym celu spoczywa na podatniku.
Pracodawcy niezwykle często w celu związania pracowników z firmą finansują im różnego rodzaju świadczenia. Powstaje wówczas pytanie które z nich mogą obciążać koszty podatkowe.
Co niezwykłe, świadczenia z tytułu:
- stosunku pracy i stosunków pokrewnych (art. 12 ust. 1 i 6 updof),
- niektórych działalności wykonywanych osobiście (art. 13 pkt 2 i 4–9 updof),
- praw majątkowych (art. 18 updof),
- zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez pracodawcę
Od zasady tej przewidziano wyjątek, który dotyczy należności z tytułu:
- wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych,
- członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez pracodawcę.
Należy zaznaczyć, że wymienione ograniczenia dotyczą nie tylko świadczeń, co do których pracodawca pozostaje w zwłoce. Zgodnie z wyjaśnieniami Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w piśmie z 14 czerwca 2005 r., Nr PDI- -42181/J/10/EP/05:
„nie chodzi tu więc o niewypłacenie wynagrodzeń, nieopłacenie składek w obowiązujących jednostkę terminach określonych w ustawach i regulaminach, lecz o moment faktycznego dokonania wydatku z tych tytułów. W przeciwnym razie ustawodawca wskazałby w ustawie, że chodzi o niewypłacenie w określonych terminach, a nie o sam fakt dokonania wypłaty”.
Wynagrodzenie stanie się więc kosztem uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostało wypłacone (postawione do dyspozycji) osobie uprawnionej, a nie w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy (w którym wykonywana była praca).
oprac. : Difin S.A.