eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweWpłaty na PFRON a koszty uzyskania przychodu

Wpłaty na PFRON a koszty uzyskania przychodu

2011-03-22 13:23

Pracodawcy zatrudniający minimum 25 osób, jeżeli brakuje wśród pracowników osób niepełnosprawnych, muszą liczyć się z odprowadzaniem obowiązkowych składek na rzecz Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Składki takie, mimo że obowiązkowe, zostały wyłączone z podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Składki na PFRON poza kosztami uzyskania przychodu

Zasady ustalania oraz opłacania składek na PFRON zostały określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, której art. 21 ust. 1 stanowi, że pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 % przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 % a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Z wpłat tych zwolnieni są jednak ci pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6% (art. 21 ust. 2 powyższej ustawy). Pracodawcy, którzy osiągną taki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych są obowiązani jedynie składać (poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego) Zarządowi Funduszu informacje miesięczne i roczne odpowiednio o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych według wzoru ustalonego, w drodze rozporządzenia, przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Informacja miesięczna składana jest w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja, a informacja roczna - do 20 stycznia za rok poprzedni (art. 21 ust. 2f i 2g tejże ustawy).

Z wpłat ponadto zwolnieni są pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość (art. 21 ust. 3 ustawy). Ustawodawca w art. 21 przewidział także pewne zasady szczególne dla niektórych zakładów pracy. W dalszych przepisach ustawy zawarte zostały ponadto regulacje o ewentualnym obniżaniu wysokości składek.
Jednakże co do zasady pracodawcy zatrudniający minimum 25 pracowników, którzy nie osiągną wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, obowiązani są opłacać miesięczne składki na PFRON.

Pracodawcy dokonują takich wpłat w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat, składając równocześnie Zarządowi Funduszu deklaracje miesięczne i roczne poprzez teletransmisje danych w formie dokumentu elektronicznego (art. 49 ust. 2 tejże ustawy).

Jak już wskazano we wstępie, mimo że wpłaty te są obowiązkowe, nie stanowią one podatkowych kosztów uzyskania przychodów. O ile bowiem powyższe wpłaty spełniają definicję kosztów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak ustawodawca wymienił je wprost w art. 23 updof, który zawiera katorg wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Art. 23 ust. 1 pkt 29 updof stanowi, że do kosztów podatkowych nie zalicza się właśnie wpłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy o rehabilitacji zawodowej.
Przeczytaj także: Rozliczenie odpisów na ZFŚS Rozliczenie odpisów na ZFŚS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: