Szkolenie okresowe kierowcy: przychód podatkowy
2011-03-17 13:08
Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy
Sfinansowanie przez spółkę kosztów szkolenia okresowego pracownika (kierowcy) nie stanowi przychodu podatkowego dla tego pracownika.Szkolenie okresowe, o którym mowa w pytaniu, stanowi jeden z warunków, które musi spełniać pracownik zatrudniony w charakterze kierowcy wykonującego przewóz drogowy.
Przepisy nakazujące dokonanie takiego szkolenia zezwalają pracodawcy na pokrycie tych kosztów za pracownika. Pomimo tego, że pracodawca nie ma obowiązku pokrywania tego świadczenia, a jedynie prawo, to w tym przypadku u pracownika nie wystąpi przychód ze stosunku pracy. Wynika to z faktu, iż wspomniane świadczenie jest związane z prawidłowym wykonywaniem bieżącej pracy przez tego pracownika, zaś pracownik ma obowiązek w tym szkoleniu uczestniczyć. Stanowisko takie odnajdujemy m.in. w orzeczeniu WSA w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1915/07), oraz w wyroku WSA w Poznaniu z 12 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1597/07).
Podobne stanowisko wyraził także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2009 r. (nr IBPBII/2/415-494/09/JT). Stwierdzono w niej, że: "W przypadku dokształcania i doskonalenia zawodowego pracownika wyróżnić można sytuacje, gdy szkolenia są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika w firmie na danym stanowisku. Jeżeli zostanie spełniony powyższy warunek, wówczas koszty ponoszone za takie szkolenie przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu".
Mając na uwadze powyższe, sfinansowanie przez pracodawcę pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowcy okresowego szkolenia, które jest mu niezbędne w celu prawidłowego realizowania stosunku pracy, nie stanowi dla tego pracownika przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Sebastian Woźniak / Podatki dochodowe w praktyce