eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweTrzynastka za 2010r. jako koszty podatkowe

Trzynastka za 2010r. jako koszty podatkowe

2011-03-16 13:18

Jeśli trzynastka zostanie wypłacona w terminie przewidzianym przepisami będzie kosztem okresu, za który jest należna, w tym przypadku grudnia 2010 r., czyli ostatniego miesiąca okresu, za który jest należna. Natomiast składki ZUS będą kosztem miesiąca, w którym zostały zapłacone.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia: składki ZUS a koszty firmy

Pytanie: Czy trzynastka za 2010 r., która będzie wypłacona w marcu 2011 r. jest kosztem podatkowym 2010 r. czy 2011 r.? A co ze składkami ZUS od tej trzynastki?

Odpowiedź: Jeśli trzynastka zostanie wypłacona w terminie przewidzianym przepisami będzie kosztem okresu, za który jest należna, w tym przypadku grudnia 2010 r., czyli ostatniego miesiąca okresu, za który jest należna. Natomiast składki ZUS będą kosztem miesiąca, w którym zostały zapłacone.

Koszty pracodawcy

Przypomnijmy, że należności ze stosunku pracy mogą stanowić koszty okresu, za który są należne jeśli zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie przewidzianym właściwymi przepisami (art. 15 ust. 4g updop). Jeśli chodzi o dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastkę, wypłaca się je nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie, czyli najpóźniej do 31 marca następnego roku. Przy czym pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, trzynastkę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 5 ust. 2 i 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Jeśli więc trzynastka za 2010 r. zostanie zapłacona do 31 marca 2011 r., będzie stanowiła koszty grudnia 2010 r. Wypłata późniejsza, tj. przykładowo w kwietniu 2011 r. spowoduje, że trzeba będzie zaliczyć ją do kosztów kwietnia 2011 r.

Składki ZUS

Natomiast w odniesieniu do składek ZUS od trzynastki, jak wiadomo mogą one zostać zaliczone do kosztów podatkowych na zasadzie memoriałowej a nie tylko kasowej. Nie zmienia to oczywiście samej konieczności przypisania kosztu do właściwego roku podatkowego, o czym mowa wyżej. Chodzi o składki ubezpieczeniowe od należności m.in. ze stosunku pracy (w części finansowanej przez płatnika) oraz składki na FP i FGŚP.

Składki te stanowią koszty podatkowe w miesiącu, za który należne są należności stanowiące podstawę wymiaru, pod warunkiem że składki te zostaną opłacone:
  • z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne – w terminie wynikającym z przepisów je regulujących,
  • z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony – nie później niż do 15 dnia tego miesiąca (art. 15 ust. 4h updop).
Uchybienie tym terminom powoduje, że składki ZUS i pozostałe będą kosztem w dacie ich wypłaty. Taka sytuacja wystąpi w tym przypadku, ponieważ trzynastka za 2010 r. nie będzie wypłacona ani w miesiącu, za który jest należna, ani w następnym. Oznacza to, że składki ZUS będą w tym przypadku kosztem w momencie faktycznej zapłaty.

Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2009 r. (sygn. IPPB5/423-153/09-2/AS).

Podstawa prawna:
  • Art. 5 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 ze zm.); w tekście: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.
  • Art. 15 ust. 4g i 4h updop.


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: