eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKorekta faktury VAT w 2011 roku

Korekta faktury VAT w 2011 roku

2011-03-07 09:50

W grudniu 2010 r. wystawiliśmy fakturę VAT na usługi edukacyjne, a ściślej - czesne ze stawką zw. przytaczając PKWIU z 1997. Wpłata była dokonana w grudniu. Stosujemy metodę kasową. W styczniu 2011 r. wystawiamy fakturę korygującą do faktury wystawionej w grudniu 2010. Jaką stawkę VAT i PKWIU powinniśmy przytoczyć w fakturze korygującej z 1997 czy z 2008 r.?

Przeczytaj także: Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT

Korekty faktur VAT wystawianych do faktur VAT ze "starą" stawką będą zawierały również "starą" stawkę VAT, tj. taką jak na dokumentach, do których zostały wystawione oraz "stare" PKWIU.

Zmiany wprowadzone przepisami ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 226, poz. 1476) dotyczą m.in. dostosowania do klasyfikacji obecnie obowiązującej w statystyce publicznej przepisów wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej.

Celem tych zmian jest przede wszystkim uwzględnienie w przepisach ustawy o VAT, załącznikach do tej ustawy, jak również aktach wykonawczych do niej wydanych, nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r.

Okoliczności i zasady korygowania faktur VAT zapisane zostały w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1337) - dalej: rznp.

Korygując fakturę, podatnik powinien umieścić w korekcie następujące dane:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca,
3) dane stron i transakcji,
4) nazwę zwróconego towaru,
5) ilość i dane kwotowe dotyczące zwróconych towarów,
6) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

W praktyce faktura korygująca wygląda w ten sposób, że podawane są dane przed korektą i po korekcie.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
  • § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1337)


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

oprac. : Krystyna Dąbrowska / Serwis Podatkowy VAT Serwis Podatkowy VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: