eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochody sprzed 2011 r.: odliczenie VAT od paliwa

Samochody sprzed 2011 r.: odliczenie VAT od paliwa

2011-03-03 13:16

Od początku 2011 r. zmieniły się zasady podatku VAT m.in. w zakresie nabycia, leasingu czy też najmu niektórych samochodów oraz paliwa służącego do ich napędu. U wielu podatników zapewne rodzą się wątpliwości, jak powinni postępować zwłaszcza w przypadku nabycia paliw silnikowych.

Przeczytaj także: Auta z kratką: VAT od paliwa w 2011 r.

Zasady odliczania VAT od nabycia niektórych pojazdów samochodowych i ich eksploatacji określają obecnie art. 3-6 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2010 r. nr 247, poz. 1652).

Stosownie do art. 4 tej ustawy w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. odliczenie VAT nie ma zastosowania do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1. Odwołanie się do tego artykułu budzi jednak wątpliwości interpretacyjne. Jak wynika z literalnego brzmienia art. 3 ust. 1 ww. ustawy, w okresie od dnia jej wejścia w życie do 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Wątpliwości dotyczą kwestii czy przepis ten (a w konsekwencji zakaz odliczania VAT od paliwa) ma zastosowanie do samochodów nabytych przed 1 stycznia 2011 r. Moim zdaniem - tak.

Już we wrześniu 2009 r. Polska konsultowała z Komitetem ds. VAT prowadzenie ograniczeń do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodowych. Rozwiązanie to wynikło z sytuacji ekonomicznej Polski i umożliwiało wprowadzenie na okres 3 lat (od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r.) wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego również w przypadku zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem pojazdów, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej.

Zatem, moim zdaniem, ustawodawcy chodziło o wprowadzenie zakazu odliczania VAT przy nabyciu paliwa do określonej kategorii samochodów, a nie samochodów nabytych w pewnym przedziale czasowym.

Argumentem przemawiającym za trafnością prezentowanego przeze mnie stanowiska jest obowiązujący zakaz odliczania VAT od paliwa do samochodów będących przedmiotem leasingu i niespełniających żadnego z warunków technicznych wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej.

Dodatkowo należy wskazać, że ustawodawca w art. 3 ust. 6 tej ustawy także odsyła do art. 3 ust. 1, w którym wyraźnie jest mowa o samochodach będących przedmiotem np. umów leasingu. W tym przypadku nie można już kłaść szczególnego nacisku na słowo "nabycia", albowiem odesłanie to należy odczytać wyłącznie przedmiotowo (tak jak w przypadku art. 3 ust. 4) jako dotyczące samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: