eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaProwizja dla "pośrednika" a koszty firmy

Prowizja dla "pośrednika" a koszty firmy

2011-02-28 07:09

W sytuacji, gdy podmiot A zawarł z podmiotem B przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości, po czym podmiot B znalazł nabywcę C skłonnego nabyć tę nieruchomość za wyższą cenę, zapłacona przez podmiot A podmiotowi B, z którym umowa została rozwiązana, powstała różnica w cenie stanowi dla podmiotu A koszty uzyskania przychodu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.02.2011 r. nr IPPB3/423-791/10-4/GJ.

Przeczytaj także: Podróż służbowa: wypłacona delegacja w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka (podmiot A) zawarła przedwstępną umowy sprzedaży nieruchomości, której jest właścicielem z podmiotem B. W trakcie trwania tej umowy podmiot B wskazał, że chciałby rozwiązać tę umowę przed terminem wskazując, że przedstawi nowego nabywcę (podmiot C) na przedmiotową nieruchomość. Zaoferował on zawarcie umowy trójstronnej, na mocy której podmiot A sprzeda nieruchomość podmiotowi C (chętnemu nabyć tę nieruchomość niezwłocznie) za wyższą cenę od podanej w umowie przedwstępnej, a podmiot B rozwiąże umowę przedwstępną z podmiotem A, o ile ten wypłaci podmiotowi B różnicę w cenie tytułem odstępnego. Zadano pytanie, czy kwota przekazanego wynagrodzenia przez podmiot A podmiotowi B na mocy umowy trójstronnej będzie stanowić dla podmiotu A koszt uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Według przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000, Nr 54, poz. 654, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zwrot "w celu" oznacza, iż nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo – skutkowym, że poniesienie go ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Zatem przy kwalifikowaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek – poza wyraźnie wskazanymi w ustawie – wymaga nie tylko oceny pod kątem czy jego poniesienie miało związek z konkretnym przychodem, ale także z punktu widzenia racjonalności określonego działania dla osiągnięcia przychodu.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawcy zależy na szybkiej sprzedaży posiadanej nieruchomości. Wprawdzie sprzedaż ta została zagwarantowana przez zawarcie z kupującym umowy przedwstępnej, w której określono cenę i termin zawarcia umowy ostatecznej, jednak w chwili pojawienia się możliwości szybszej realizacji umowy sprzedaży z nowym nabywcą, którego znalazł wskazany w umowie przedwstępnej kupujący, Wnioskodawca jest skłonny skorzystać z tej oferty. W ocenie organu zapłata różnicy w cenie nieruchomości ma charakter wynagrodzenia pośrednika w znalezieniu nabywcy, które jako związane z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Tym bardziej, że według Wnioskodawcy transakcja z nowym nabywcą przyniesie również korzyści w postaci znacząco wcześniejszego niż przewidywano w umowie przedwstępnej terminu zawarcia tej transakcji, a tym samym osiągnięcia przychodu oraz ograniczenia kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem nieruchomości.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: