eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUlga na złe długi: upadłość likwidacyjna dłużnika

Ulga na złe długi: upadłość likwidacyjna dłużnika

2011-02-23 06:57

Dłużnik będący w upadłości likwidacyjnej, który otrzymał zawiadomienie o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi przez wierzyciela i nie uregulował należności w terminie 14 dni od otrzymania tego zawiadomienia, jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.01.2011 r.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi: upadłość a korekta VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wierzyciele przysyłają spółdzielni postawionej w stan likwidacji upadłościowej zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi w stosunku do niezapłaconych faktur dokumentujących dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz spółdzielni. Upadłość likwidacyjna spółdzielni została ogłoszona przez sąd postanowieniem w dniu 11 maja 2010 r. Wierzyciele chcą skorzystać z ulgi na złe długi w stosunku do wierzytelności powstałych przed ogłoszeniem upadłości (grudzień 2008 r. oraz czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2009 roku). Wierzyciele zgłosili swoje wierzytelności łącznie z podatkiem należnym (wartość brutto) do Sądu Rejonowego. Proces upadłości spółdzielni trwa i nie jest jeszcze zakończony i trudno stwierdzić, czy wierzytelności będą niezaspokojone. Zadano pytanie, czy spółdzielnia powinna sporządzić korekty podatku na podstawie zawiadomień wierzycieli? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Kwestie dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności regulują przepisy art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Przy czym, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a).

Na podstawie ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

1. dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,
3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
4. wierzytelności nie zostały zbyte,
5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,
6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z ust. 3 wskazanego artykułu, korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: