eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochody "ciężarowe": stare przeglądy VAT

Samochody "ciężarowe": stare przeglądy VAT

2011-02-21 13:00

Z dniem 01 stycznia 2011 r. zniknęły z ustawy o podatku od towarów i usług przepisy regulujące kwestię dokumentowania spełnienia przez niektóre pojazdy samochodowe wymagań umożliwiających pełne odliczenie podatku VAT przy ich nabyciu, leasingu i najmie oraz przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do ich napędu. Przepisy takie znalazły się jednak w ustawie nowelizacyjnej, w której to, podobnie jak w przypadku starych przepisów ustawy o VAT, pojawia się zaświadczenie wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów. Ministerstwo Finansów uspokaja, że stare zaświadczenia nadal są ważne i nie ma potrzeby posiadania nowych.

Przeczytaj także: Nowe tablice rejestracyjne a badanie techniczne

Do końca grudnia 2010 r. kwestia odliczania podatku VAT z tytułu nabycia czy też leasingu samochodów osobowych była uregulowana w art. 86 ust. 3-7a. Przepisy te z jednej strony pozwalały na odliczenie jedynie części takiego podatku, z drugiej zaś określały, co należy rozumieć pod pojęciem samochodu osobowego. Co do zasady były to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Uchylone przepisy zawierały jednak także katalog pojazdów, które mimo DMC mniejszego niż 3,5 tony nie były traktowane jak samochody osobowe. Chodziło tutaj m.in. o samochody mające jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej ścianą lub trwałą przegrodą (van), samochody z otwartą częścią ładunkową itp. Jeżeli dane auto spełniało określone wymagania, podatnik mógł odliczyć cały podatek VAT przy ich nabyciu czy tez leasingu bądź najmie (o ile oczywiście służyło ono jedynie wykonywaniu czynności opodatkowanych). Spełnienie tych wymagań stwierdzało się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Przypomnijmy także, że podatnikom przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupu paliwa służącego do ich napędu, podczas gdy w stosunku do samochodów uznanych za osobowe prawo takie nie przysługiwało w ogóle.

Z dniem 01 stycznia 2011 r. jednakże przepisy i to zarówno w zakresie ograniczenia odliczenia podatku VAT od nabycia lub leasingu samochodów osobowych, paliwa do ich napędu, jak też ich definicji zostały uchylone. Ustawodawca zawarł je natomiast w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Same regulacje nie uległy w zasadzie zmianie, poza tym, że znalazły się w innym akcie prawnym. Ustawodawca pozostawił jednak niezmienioną definicję samochodu osobowego. Bez zmian pozostał także katalog wyłączeń, sposób odliczania podatku naliczonego zarówno przy nabyciu czy leasingu takich pojazdów, jak też przy nabyciu paliwa służącego do ich napędu.

Pozostały także obowiązki dokumentacyjne. W dalszym ciągu, aby samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie był zaliczany do pojazdów osobowych, musi spełniać dodatkowe warunki, które potwierdza się stosownym przeglądem i wydanym na jego podstawie zaświadczeniem oraz wpisem do dowodu rejestracyjnego.

Zaczęły jednak powstawać wątpliwości, czy zaświadczenia wydane na podstawie starych przepisów zachowują swoją ważność, czy też należy wykonać kolejny przegląd. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwa Finansów. Wskazało ono, że uchylenie przepisów ustawy o VAT nie oznacza, że zaświadczenia wydane na ich podstawie do dnia 31 grudnia 2010 r. przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego tracą ważność i zachodzi konieczność przeprowadzenia ponownego dodatkowego badania technicznego zgodnie z obecnie obowiązującym art. 3 ust. 3 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. Same wymagania dla pojazdów samochodowych, których spełnienie potwierdzają te zaświadczenia, nie uległy bowiem zmianie po 31 grudnia 2010 r. Co za tym idzie, zaświadczenia takie pozostają nadal aktualne o ile nie zostaną dokonane zmiany w badanym pojeździe, w wyniku których pojazd nie spełniałby już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: