eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zamiana nieruchomości: kiedy źródło przychodu?

Zamiana nieruchomości: kiedy źródło przychodu?

2011-02-15 06:58

Przeczytaj także: Zamiana mieszkania po 5-ciu latach a podatek dochodowy


Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u każdej ze stron umowy przenoszącej własność, jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Zatem przy zamianie lokali mieszkalnych przychodem jest wartość zbywanego mieszkania wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości rynkowej (art. 19 ust. 4 ww. ustawy).

Jednakże w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z zamiany:

a. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
c. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)

- jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c).

Natomiast w myśl art. 21 ust. 2 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.) przepisy m.in. art. 21 ust. 1 pkt 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
a. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
b. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
3. - przeznaczonych na cele rekreacyjne. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Dla skorzystania z powyższego zwolnienia decydujące znaczenie ma rodzaj i charakter zamienianych rzeczy (praw). Bowiem powyższy przepis zawiera zamknięty katalog nieruchomości i praw, których zamiana zwalnia przychody uzyskane z tej zamiany z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zatem istotne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest to, aby przedmiotem zamiany były wyłącznie nieruchomości i prawa majątkowe (lub udział w nieruchomościach i prawach), wymienione w tym przepisie. Jeżeli zaś chociażby jedna z nieruchomości (praw majątkowych) będących przedmiotem zamiany nie została wymieniona w ww. przepisie, to wówczas przychód uzyskany z zamiany podlega opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w wyniku zamiany ze spółką z o. o. w 2008 roku, w zamian za działki Wnioskodawca otrzymał prawo własności rzeczy ruchomych i innych nieruchomości, w tym lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy należy wskazać, iż rzeczy ruchome nie zawierają się w katalogu zawartym w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec czego Wnioskodawcy nie przysługuje zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu zamiany.

Reasumując dokonana w 2004 roku zamiana nie spowodowała powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego ze względu na upływ pięcioletniego terminu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zamienianej nieruchomości, tj. 1998 r. Natomiast przychód z tytułu zawarcia w dniu 24.07.2008 roku zamiany pomiędzy Wnioskodawcą a spółką z o. o. będzie podlegał opodatkowaniu 10% podatkiem ochodowym na zasadach określonych w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., gdyż odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Wnioskodawcę działek będących przedmiotem zamiany, tj. 2004 r. Natomiast nie zostały spełnione przesłanki do zwolnienia z opodatkowania w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: