Odpisy po terminie na ZFŚS a koszty podatkowe
2011-02-17 12:48
Przeczytaj także: Rozliczenie odpisów na ZFŚS
Pytanie: W związku z przejściowymi problemami finansowymi odpisy na ZFŚS za 2009 r. przekazaliśmy na rachunek funduszu dopiero w 2011 r. Czy w takiej sytuacji odpisy możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?Odpowiedź: Odpisy te możemy zaliczyć do kosztów podatkowych. Z tym że odpisy te będą kosztem 2011 r.
Do kosztów podatkowych nie zaliczamy m.in. odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika, ale kosztem podatkowym są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek tego funduszu.
A zatem dopiero z chwilą przekazania środków w wysokości dokonanego odpisu na rachunek ZFŚS pracodawca ma prawo zaliczyć zaległą wpłatę do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia, że odpisy dotyczą ubiegłych lat.
Uwaga
Jak stwierdził jeden z organów podatkowych: (…) odpisy na fundusz mogą zostać uznane za koszt podatkowy jednakże nie w momencie ich naliczenia, ale dopiero w momencie faktycznego przekazania środków pieniężnych na wydzielony rachunek funduszu. Natomiast samo dokonanie odpisu na ZFŚS nie daje prawa zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów, a także sama wpłata na rachunek funduszu, bez dokonania odpisu nie jest wystarczającą przesłanką do uznania jej za koszt uzyskania przychodów (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 kwietnia 2010 r., sygn. IPPB5/423-83/10-4/JC).
Jeśli więc zdarzy się, że w 2011 r. pracodawca faktycznie przekaże na rachunek ZFŚS kwoty zaległe, czyli dotyczące ubiegłych lat, koszty podatkowe można obciążyć właśnie w 2011 r., czyli w roku faktycznego przekazania tych środków na rachunek ZFŚS.
Podstawa prawna:
- Art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b updop.
Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.
oprac. : Sławomir Liżewski / Płace w firmie