Zakup samochodu: kiedy pełne odliczenie VAT?
2011-02-05 07:33
Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?
W przypadku samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których nabywcy przysługiwało, zgodnie z przepisami o VAT obowiązującymi przed dniem wejścia w życie nowelizacji, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) obowiązuje zasada praw nabytych. A zatem przysługuje wówczas prawo do pełnego odliczenia, jednak pod warunkiem, że taka umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.
Prawo do odliczenia VAT nie dotyczy jednak zakupu paliwa do napędu takich samochodów.
Co doprowadziło do znowelizowania ustawy o VAT?
Ustawą nowelizującą został uchylony art. 86 ust. 3- 7a ustawy o VAT dotyczący ograniczenia odliczenia VAT od zakupu tzw. samochodów z kratką. Ta nowelizacja jest konsekwencją wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora sp. z o.o. (C-414/07), w którym Trybunał stwierdził, że ograniczenie w odliczaniu VAT od paliwa do napędu samochodów osobowych (o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu do 31 grudnia 2010 r.) używanych przez firmy do działalności opodatkowanej - jest niezgodne z prawem wspólnotowym.
Rada UE zezwoliła jednak Polsce na wprowadzenie w tym zakresie ograniczenia czasowego odliczenia VAT (decyzja Rady UE z 27 września 2010 r., opubl. 30 września 2010 r. w Dz.Urz. UE seria L nr 256).
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652).
Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."
1 2
oprac. : Iwona Czauderna / Doradca Prezesa spółki z o.o.