Auta z kratką: VAT od paliwa w 2011 r.
2011-02-01 12:34
Przeczytaj także: Samochody z kratką - pełne odliczenie VAT w ustawie?
Przypomnijmy, przy nabyciu samochodów osobowych oraz niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym także tzw. samochodów z „kratką”) z wyjątkiem pojazdów samochodowych objętych od dnia 1 stycznia 2011 r. pełnym odliczeniem podatku (tzn. z wyjątkiem pojazdów samochodowych, do których zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym nie stosuje się ograniczenia podatku) podatnicy mogą odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6 000 zł.Podobna zasada występuje w przypadku leasingu, najmu lub dzierżawy takich pojazdów – tutaj kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi 60 % kwoty podatku od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania tych samochodów i pojazdów dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może przekroczyć kwoty 6.000 zł.
Pewien wyjątek od tej reguły stanowią stare umowy leasingu czy też najmu. Otóż jak stanowi art. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, ograniczenie wskazane wyżej nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli do końca 2010 r.), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Aby jednak z tego wyjątku skorzystać:
- umowa najmu, dzierżawy czy też leasingu, przedmiotem której jest taki pojazd, musiała być zawarta do końca 2010 r.
- umowa ta musiała zostać zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011r.
Resort finansów podkreśla, że powyższy przywilej dotyczy jedynie opłat za najem, dzierżawę, leasing takiego samochodu. Natomiast od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu służących do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym tzw. samochodów z „kratką”), użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, w tym także zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., w stosunku do których od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje odliczenie podatku w pełnej wysokości od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z takiej umowy na podstawie przytoczonego art. 6 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl