Uszlachetnianie materiałów a rozliczenie VAT
2011-01-27 13:10
Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT
Klasycznym przykładem uszlachetniania są tutaj usługi szycia (poszew, ubrań itp.) na materiale powierzonym, który to po przerobieniu wraca do właściciela. Dla celów podatku VAT powyższe rozumie się jako świadczenie usług na ruchomym majątku rzeczowym. Miejsce opodatkowania tego typu usług określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli natomiast dane usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Gdyby jednak usługobiorca nie posiadał siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.Jeżeli zatem kontrahentem, do którego należy materiał podlegający uszlachetnieniu, jest podmiot z innego kraju, wykonane usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jak wynika z przytoczonego przepisu, jedynym kryterium przy ustalaniu miejsca opodatkowania tych usług (z pewnymi nielicznymi wyjątkami wymienionymi w dalszych przepisach ustawy, które jednak w naszym przypadku nie mają znaczenia) jest status podatkowy usługobiorcy. Nie ma tutaj natomiast znaczenia to, z którego kraju on pochodzi. Za każdym razem miejscem świadczenia (opodatkowania) usług jest kraj usługobiorcy zarówno wtedy, gdy tylko jest on podatnikiem i to zarówno z terytorium Wspólnoty jak i spoza niej.
Powyższe jest jednak istotne przy sporządzaniu deklaracji VAT czy też informacji podsumowującej. Dlaczego? Otóż zarówno w sytuacji, gdy kontrahentem jest podatnik z UE jak i spoza niej, wartość opisywanych wyżej usług jest wykazywana w pozycji 21 deklaracji VAT-7 jako świadczenie usług poza terytorium kraju. Natomiast w pozycji 22 tej deklaracji podatnik jest zobowiązany wykazać świadczenie usług poza terytorium kraju, ale tylko tych, o których jest mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, czyli świadczonych jedynie na rzecz kontrahentów unijnych.
Podobnie jest z informacją podsumowującą. Od 2010 r. wykazuje się w niej nie tylko wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ale także wartość świadczonych usług, przy czym także jedynie tych, które są świadczone dla kontrahentów z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Reasumując zatem, o ile przy określaniu miejsca świadczenia (opodatkowania) usług uszlachetniania towarów nie ma znaczenia to, czy kontrahent jest z innego kraju członkowskiego UE, czy też z kraju trzeciego, tak przy sporządzeniu zarówno deklaracji VAT jak i informacji podsumowującej VAT-UE kwestia ta jest dosyć istotna.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl