eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweLeasing samochodu: rejestracja w VAT do 31.01.2011 r.

Leasing samochodu: rejestracja w VAT do 31.01.2011 r.

2011-01-26 13:14

Najbliższy poniedziałek (31 stycznia 2011 r.) jest istotnym terminem nie tylko dla podatników opodatkowanych ryczałtem czy kartą podatkową (do tego dnia muszą złożyć oni w urzędzie skarbowym stosowne rozliczenia i informacje dotyczące roku 2010) ale także dla tych, którzy posiadają w leasingu tzw. samochody z kratką. Aby bowiem odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe od tych pojazdów w całości, konieczna jest rejestracja umów.

Przeczytaj także: VAT od zakupu samochodu i paliwa w 2011 r.

2 lata – na taki okres czasu ustawodawca zawiesił dobrodziejstwa w zakresie odliczania pełnego podatku VAT od nabycia samochód z tzw. kratką, ich leasingu, najmu, dzierżawy oraz nabywania paliwa służącego do ich napędu, jakie dawał podatnikom wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22.12.2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C-414/07). Chodzi tutaj przede wszystkim o pojazdy posiadające homologację aut ciężarowych, które jednak nie spełniały warunków nałożonych ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku.

ETS we wskazanym wyżej wyroku uznał, że skoro przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej pewne ograniczenia w tym zakresie nie obowiązywały, polski ustawodawca nie mógł ich wprowadzić po akcesji do Państw Członkowskich. W uproszczeniu po tym wyroku podatnicy zyskali prawo do odliczania podatku VAT w pełnej wysokości od zakupu samochodów, ich leasingu czy dzierżawy a także paliwa służącego do ich napędu (oczywiście o ile służyły w pełni wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT), jeżeli pojazdy te nie wpadały w tzw. samochody osobowe w którymkolwiek stanie prawnym obowiązującym do końca kwietnia 2004 r. jak i po przystąpieniu Polski do UE (czyli spełniały tzw. definicję aut z kratką zawartą w starej ustawie o VAT, wzór Lisaka, czy też mieściły się w katalogu aut innych niż osobowe zawartym w ostatnim stanie prawnym).

Niestety powyższe na okres 2 lat ulega zmianie. Ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652) ustawodawca na ten czas ograniczył bowiem możliwość pełnego odliczania podatku VAT jedynie do tych samochodów, które nie spełniają definicji pojazdów osobowych zgodnie z przepisami obowiązującymi przed wydaniem wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Dodajmy, że ustawa ta uchyliła art. 86 ust. 3-7 ustawy o VAT (czyli przepisy regulujące kwestie odliczania VAT od samochodów) i wprowadziła na lata 2011-2012 ich nową definicję przejściową (tożsamą z uchylonymi przepisami). Auta, które jej nie spełniają (a więc m.in. tzw. samochody z kratką) są traktowane jak pojazdy osobowe, co wiąże się z istotnymi ograniczeniami w zakresie odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących ich nabycie, leasing czy najem a także nabyte paliwo służące do ich napędu. Od 2013 r. natomiast będzie obowiązywać kolejna definicja pojazdów innych niż osobowe.

Jednakże na mocy art. 6 wskazanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym podatnicy posiadający w leasingu, dzierżawie czy też najmie samochody, które w 2010 r. uprawniały do odliczania całej kwoty VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, a po dniu 31 grudnia 2010 r. utracili to prawo, gdyż samochody te nie spełniają żadnego z warunków wymienionych w art. 3 ust. 2 tej ustawy, mają prawo ubiegać się o dalsze korzystanie z pełnego odliczenia VAT od czynszu (rat). Odliczenie to będzie jednak możliwe jedynie:
  1. w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po jej wejściu w życie, oraz
  2. pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Uwaga!
  • pełne odliczenie podatku VAT od rat leasingowych od samochodów „z kratką” dotyczy jedynie umów zawartych do końca 2010 r.
  • warunkiem zachowania prawa do pełnego odliczenia podatku VAT jest zarejestrowanie umowy w urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r. (poniedziałek)
  • przywilej ten nie dotyczy odliczania podatku VAT od nabywanego na bieżąco paliwa służącego do napędu tych pojazdów czy ich wykupu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: