Ryczałt: rachunek w euro a różnice kursowe
2011-01-21 07:28
Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany a różnice kursowe
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej posiada rachunek walutowy w Euro. Na rachunek ten wpływają należności za wystawione przez Wnioskodawcę rachunki w przeciągu 1,5 miesiąca do 2 miesięcy od daty wystawienia rachunku. Rachunki wystawiane są przez Wnioskodawcę w walucie Euro Wnioskodawca ww. należności wypłaca w walucie Euro i nie jest możliwe określenie dnia dokonania przewalutowania.
Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje, czy w związku z powyższym faktem powstają różnice kursowe oraz czy Wnioskodawca ma obowiązek uwzględniać je w rachunku podatkowym, a jeśli tak - to w jaki sposób.
Rozpatrując tę kwestię, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że z art. 6 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika jednoznacznie, że podatnicy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym stosują regulacje wynikające z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Różnica polega jedynie na tym, że ujemne różnice kursowe z oczywistych względów nie powiększają kosztów (bo takich przecież nie ma), lecz zmniejszają przychód dla celów podatkowych. Podatnicy ci zatem, tak samo jak podatnicy opodatkowani według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek rozliczyć różnice kursowe powstające w wyniku dokonywanych w ramach działalności operacji w walutach obcych. Należy jednak zauważyć, że u podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bierze się pod uwagę jedynie różnice związane z uzyskanym przychodem. Nie ustala się różnic kursowych związanych z ponoszonymi wydatkami, bowiem pozostają one bez wpływu na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. Wynika to z tego, że podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
W przypadku Wnioskodawcy, mając na uwadze ww. przepisy należy stwierdzić, iż w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe jeżeli wartość przychodu należnego na dzień wystawienia faktury wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa lub wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty.
Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej faktycznie zastosowany kurs waluty nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy łączyć go tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).
Faktycznie zastosowany kurs waluty to bowiem kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w ust. 2 i 3 art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. Zatem do wyceny wartości wpływu waluty obcej na rachunek walutowy w banku, bądź wypływu tej waluty z rachunku należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany, niezależnie od faktu, iż w rzeczywistości nie dochodzi do zawarcia z bankiem transakcji kupna bądź sprzedaży waluty obcej.
Kurs faktycznie zastosowany to w przypadku wpływu środków pieniężnych na rachunek walutowy – kurs kupna waluty obcej ogłaszany przez bank, w którym znajduje się rachunek walutowy.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca stosuje w ciągu dnia różne kursy walut obcych, dla potrzeb wyceny wpływu i wypływu środków z rachunku walutowego należy przyjąć i stosować jeden z tych kursów. Może to być np. odpowiednio „kurs otwarcia”, bądź „kurs zamknięcia” ogłaszany na dany dzień przez bank, z którego usług korzysta Wnioskodawca.
Z powyższych przepisów wynika, iż podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, Dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, wówczas w takich przypadkach jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe. Zgodnie bowiem z art. 24c ust. 4 ww. ustawy, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Przy czym pamiętać należy, iż jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 24c ust. 5 ww. ustawy).
W związku z powyższym oraz mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przypadku Wnioskodawcy powstają różnice kursowe. Wnioskodawca powinien dodatnie różnice kursowe zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic należy pomniejszyć przychody dla celów podatkowych.
Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy prawa, należy uznać, iż w przypadku Wnioskodawcy wystąpi obowiązek rozliczania różnic kursowych. W związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą mogą powstawać różnice kursowe jeżeli wartość przychodu należnego na dzień wystawienia faktury wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa lub wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty. Dodatnie różnice kursowe Wnioskodawca powinien zaliczyć do przychodów i opodatkować je według stawki właściwej dla rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Natomiast o wartość ujemnych różnic należy pomniejszyć przychody dla celów podatkowych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów