Gdy auto z kratką to nie amortyzacja jednorazowa?
2011-01-06 12:01
Przeczytaj także: Samochód z kratką: amortyzacja jednorazowa?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?24 czerwca 2009 r. wnioskodawczyni nabyła na potrzeby prowadzonej firmy samochód marki Skoda Octawia II Combi o ładowności 625 kg. Przestrzeń pasażerska tego pojazdu jest oddzielona od ładunkowej kratką. Z dołączonego do faktury świadectwa homologacji producenta-importera wynika, że jest to samochód ciężarowy. W dowodzie rejestracyjnym wydanym przez Starostwo Powiatowe zapisano, że jest to samochód ciężarowy. Pojazd ten nie spełnia jednak warunków technicznych określonych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Podatniczka zadała pytanie, czy przysługuje jej (jako małemu podatnikowi) prawo do jednorazowej amortyzacji tego pojazdu nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych? W przedmiotowej sprawie Minister Finansów zmienił wydaną wcześniej w niniejszej sprawie interpretację indywidualną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, stwierdzając co następuje:
„(…) Stosownie do art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.), dalej zwanej ustawą, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Ustawą z dnia 5 marca 2009r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587) podwyższono w latach 2009-2010 limit kwoty jednorazowej amortyzacji. Zgodnie z art. 5 powołanej ustawy, w latach podatkowych rozpoczynających się w 2009r. i 2010r. kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosi 100.000 euro w każdym z tych lat podatkowych.
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż podatnik nie może zastosować tzw. metody jednorazowej amortyzacji, o której mowa w powołanym art. 22k ust. 7 ustawy, do samochodów osobowych.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych w art. 5a pkt 19 ustawy została zawarta definicja samochodu osobowego, zgodnie z którą jest to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
1. pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
oprac. : Ministerstwo Finansów