eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweData rozpoczęcia i likwidacji działalności

Data rozpoczęcia i likwidacji działalności

2010-12-21 13:20

Przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą, a co za tym idzie, wykonują określone czynności w jej ramach, w okresie od dnia jej rozpoczęcia (otworzenia firmy) do dnia zaprzestania (likwidacji). Co jednak pod tymi pojęciami należy rozumieć? Z którym dniem przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, a z którym kończy?

Przeczytaj także: Koszty leasingu podczas zawieszenia działalności

Odpowiedź na pytanie, co należy rozumieć przez dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, znalazła się w art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis ten mówi, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (takiemu wpisowi podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi) albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS. Zasada ta nie ma jednak zastosowania, gdy ustawy uzależniają podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej od obowiązku uzyskania przez przedsiębiorcę koncesji albo dodatkowego zezwolenia, co jest zrozumiałe, gdyż zgodnie z prawem działalności takiej przed uzyskaniem powyższych prowadzić nie można.
Przedsiębiorca ma ponadto także prawo do określenia we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej późniejszego dnia podjęcia tej działalności niż dzień złożenia wniosku.

Przypomnijmy, że wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej obecnie jest zestandaryzowany i oznaczony symbolem EDG-1. Dzień rozpoczęcia działalności należy wpisać w części II tego formularza w poz. 12 „Data rozpoczęcia działalności”. Od tej daty (włącznie z tym dniem) podatnik może prowadzić działalność gospodarczą. Jeżeli zatem podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej przykładowo 01 grudnia 2010 r., w pozycji 12 formularza EDG-1 powinien wpisać tę właśnie datę, a sam formularz musi złożyć we właściwym organie ewidencyjnym najpóźniej tego dnia. Poza pozostałymi danymi określającymi przedsiębiorcę oraz przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest także zaznaczenie w części I formularza w poz. 1 „Rodzaj wniosku” pierwszego kwadratu „wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej”.

Co się zaś tyczy likwidacji działalności gospodarczej, czynności tej także dokonuje się na formularzu EDG-1. Tutaj w części I formularza w poz. 1 „Rodzaj wniosku” należy wskazać piąty kwadrat „zawiadomienie o zaprzestaniu działalności gospodarczej”. W części II została natomiast zawarta pozycja 23 z opisem „lnformacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej od dnia:” i wolnym miejscem na wpisanie daty. Taka konstrukcja formularza pozwala sądzić, że w dacie wpisanej w tej pozycji działalność gospodarcza nie jest już prowadzona. Jeżeli zatem przykładowo podatnik chce zlikwidować działalność gospodarczą z końcem 2010 r. (31 grudzień miałby być ostatnim dniem, w którym działalność gospodarcza ma być wykonywana), w pozycji 23 formularza EDG-1 powinien wskazać datę 01 stycznia 2011 roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: