Ulga na Internet dla małżonków
2010-12-14 12:07
Przeczytaj także: Ulga internetowa a faktury za Internet
Przypomnijmy, art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wykazywany w zeznaniu rocznym dochód podlegający opodatkowaniu jeszcze przed obliczeniem podatku obniża się m.in. o wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Wysokość wydatków na powyższe cele określa się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, którymi tutaj są faktury w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (art. 26 ust. 7 pkt 1 tejże ustawy).Limit odliczenia wskazany w poprzednim akapicie przysługuje oddzielnie każdemu z małżonków. I to właśnie w zakresie korzystania z tej ulgi przez małżonków powstają pewne wątpliwości. Chodzi mianowicie o to, czy aby z ulgi tej oboje małżonkowie mogli skorzystać, na fakturze dokumentującej poniesiony wydatek muszą znaleźć się dane obojga z nich, czy wystarczą tylko jednego?
Organy podatkowe stoją tutaj na stanowisku, że w takim przypadku dane obojga małżonków są niezbędne. Inaczej w tej kwestii wypowiadają się jednak sądy administracyjne. I tak WSA w Łodzi w wyroku z dnia 19.08.2008 r. sygn. akt I SA/Łd 127/08 wskazał, że małżonkowie, którzy pozostają we wspólności majątkowej, razem mieszkają, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i korzystają z Internetu, oboje mogą skorzystać z tego odliczenia, również w sytuacji gdy na fakturze są dane tylko jednego z nich. Treść faktury nie pozbawia prawa do skorzystania z podwójnej ulgi, jeśli oboje ponoszą koszty użytkowania sieci. Podobne wyraził się WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 04.08.2009 r. sygn. I SA/Rz 575/09. Tutaj sąd stwierdził, że do celów ulgi podatkowej nie ma znaczenia, na którego małżonka wystawiono dokument księgowy. Obydwa orzeczenia są prawomocne.
W związku z tymi wątpliwościami została skierowana do Ministerstwa Finansów interpelacja nr 16754 (w której powołano się na powyższe wyroki) w celu wyjaśnienia, czy faktycznie na fakturze wystarczą dane jednego z małżonków. W odpowiedzi na nią resort finansów uznał, że aby oboje małżonkowie mogli z ulgi skorzystać, na fakturze muszą się znaleźć dane każdego z nich. Jak czytamy w odpowiedzi: „(…) Przepis art. 6 ust. 2 nie pozostawia natomiast żadnych wątpliwości, iż w przypadku wydatków podlegających odliczeniu od dochodu, o których mowa w art. 26 ustawy (a należą do nich nie tylko wydatki związane z opłatami za Internet, ale również wydatki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zwroty nienależnie pobranych świadczeń, wydatki rehabilitacyjne oraz darowizny), każdy z małżonków odlicza je odrębnie od swojego dochodu. Przy czym(…) warunkiem zastosowania odliczenia jest uprzednie poniesienie wydatku przez osobę korzystającą z ulgi oraz jego udokumentowanie zgodnie z przepisami ustawy.
W przypadku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet dokumentem tym jest faktura w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. (…) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Tym samym aby podatnik mógł odliczyć od swojego dochodu wydatki za użytkowanie Internetu, musi je mieć udokumentowane fakturą, na której będzie widnieć jego imię i nazwisko, jako nabywcy usługi. W przypadku gdy każdy z małżonków chciałby skorzystać z omawianej ulgi, na fakturze powinny znajdować się dane identyfikacyjne zarówno męża, jak i żony.
Brak tego rodzaju dokumentu pozbawia podatnika prawa do ulgi internetowej(…). Dotyczy to zarówno podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i opodatkowujących je łącznie z dochodami małżonka. (…)”
Resort wskazał także, iż ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w przytoczonych wyżej orzeczeniach sądów administracyjnych wiążą wyłącznie w sprawie sądy oraz organy, których działania lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl