Naprawy gwarancyjne a koszty podatkowe firmy
2010-12-10 12:09
Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu
Naprawy gwarancyjne nie podlegają opodatkowaniu VAT
Na gruncie podatku od towarów i usług sprzedaż nowych środków transportu jest w oczywisty sposób opodatkowana. Opodatkowana jest także wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu, w tym przez podmiot niemający statusu podatnika dokonujący tej czynności (art. 16 ustawy o VAT). Mimo tego naprawy gwarancyjne nie stanowią świadczenia usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT i w związku z tym - nie podlegają opodatkowaniu. Przedstawić można dwa uzasadnienia tego stanowiska.
Po pierwsze, naprawa gwarancyjna jest elementem kalkulacyjnym ceny towaru i nie stanowi jakiegokolwiek świadczenia usługi niezależnej od dostawy towaru. Podobnie zatem jak w przypadku podatku dochodowego podstawą nieopodatkowania jest tutaj brak odrębności tego świadczenia od dostawy towaru.
Po drugie, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Związek napraw gwarancyjnych z przedsiębiorstwem dealera samochodowego jest oczywisty nawet przy stosowanej przez organy podatkowe zawężającej interpretacji tego przepisu.
Bierne RMK
Koszty napraw gwarancyjnych spółka powinna przyporządkować do przychodów osiąganych ze sprzedaży produktów/towarów objętych gwarancją. Jest ona zobowiązana (art. 39 ust. 2 UoR) do dokonania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:
- ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny,
- z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Ewidencja rezerw na naprawy gwarancyjne
W księgach rachunkowych utworzenie rezerwy na naprawy gwarancyjne można zaewidencjonować następująco:
Wn "Koszty działalności podstawowej",
Ma "Rozliczenia międzyokresowe kosztów" (analitycznie: naprawy gwarancyjne).
Natomiast rozwiązanie rezerwy związane z naprawą ujmujesz zapisem:
Wn "Rozliczenia międzyokresowe kosztów" (analitycznie: naprawy gwarancyjne).
Ma "Koszty działalności podstawowej".
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów zwiększają koszty sprzedaży spółki. Poza tym rozlicza się je stosownie do wielkości wykonanych napraw lub wymiany towaru w ramach udzielonej gwarancji. Natomiast jeśli zobowiązania z tytułu napraw gwarancyjnych nie powstały, wówczas bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów zmniejszają koszty sprzedaży okresu sprawozdawczego z chwilą upływu okresu, na który udzielono gwarancji.
Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.
1 2
oprac. : Koszty w Firmie