eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweNaprawy gwarancyjne a koszty podatkowe firmy

Naprawy gwarancyjne a koszty podatkowe firmy

2010-12-10 12:09

Spółka jawna sprzedaje nowe samochody i wykonuje nieodpłatnie ich naprawy gwarancyjne - jako część zobowiązania wynikającego z umowy sprzedaży. Zarówno sprzedawca, jak i nabywcy będący przedsiębiorcami, zastanawiają się, jak prawidłowo rozliczyć te zdarzenia?

Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu

Odpowiedź doradcy podatkowego:
Przedsiębiorca sprzedający nowe samochody jest opodatkowany podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług. Jeżeli nie byłby on opodatkowany VAT z tytułu dokonywanych transakcji, wówczas podlegałby podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o PCC).

Gwarancja jakości
Sprzedaż nowych samochodów jest przychodem z tytułu samodzielnie prowadzonej, pozarolniczej działalności gospodarczej. Gwarancja jakości, określona w art. 577-582 kc, jest ważnym elementem konkurencji handlowej. W przypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, wystawca dokumentu (gwarant) jest zobowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono inaczej, odpowiedzialność z tytułu gwarancji obejmuje tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy. Osoba wykonująca uprawnienia wynikające z gwarancji, powinna dostarczyć rzecz na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub do miejsca, w którym rzecz została wydana przy udzieleniu gwarancji, chyba że z okoliczności wynika, iż wada powinna być usunięta w miejscu, w którym rzecz znajdowała się w chwili ujawnienia wady.

Gwarant jest zobowiązany wykonać obowiązki wynikające z gwarancji w odpowiednim terminie i dostarczyć uprawnionemu z gwarancji rzecz na swój koszt do miejsca wskazanego w paragrafie poprzedzającym. Usunięcie wad fizycznych rzeczy albo dostarczenie rzeczy wolnej od wad jest obowiązkiem sprzedawcy w ramach zawartej umowy sprzedaży i na własny koszt, a nie wzajemnym świadczeniem między dwoma podmiotami.

Koszty naprawy gwarancyjnej jako koszt podatkowy
Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Niewątpliwie podstawą do zastosowania gwarancji (domagania się od spółki wykonania uprawnień z niej wynikających) są wady fizyczne sprzedanego samochodu.

Należy tutaj jednak pamiętać, że kary umowne i odszkodowania są zupełnie innymi tytułami prawnymi. Inna zatem jest podstawa prawna, a co za tym idzie - powołany przepis zakazujący zaliczania określonych wydatków w koszty uzyskania przychodu nie może być traktowany w sposób rozszerzający. Przedmiotowe wydatki będą więc stanowić koszty uzyskania przychodu.

Kontrowersyjny wyrok NSA
Należy wykazać, że wystawienie faktury dokumentującej wykonanie usługi gwarancyjnej (nieodpłatnej) rodziło po stronie podatnika powstanie przychodu w postaci kwot należnych, choćby nie zostały one faktycznie otrzymane.
Wyrok NSA w Łodzi z 12 września 2003 r., sygn. akt I SA/Łd 725/02

 

1 2

następna

oprac. : Koszty w Firmie Koszty w Firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: