Ulga na złe długi: ostateczny termin rozliczenia
2010-11-17 13:23
Przeczytaj także: Ulga na złe długi a deklaracja VAT
Przypomnijmy, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dokonanych dostaw towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, gdzie nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną wtedy, gdy nie została ona uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.Z powyższego można skorzystać, pod warunkiem że:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług była dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji
2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny
3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni
4) wierzytelności nie zostały zbyte
5) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona
6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa wyżej, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
Korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin na zapłatę wierzytelności przez dłużnika, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika tego zawiadomienia.
Art. 89a ustawy o VAT mówi jedynie, że z ulgi na złe długi można skorzystać, jeżeli od daty wystawienia faktury dokumentującej daną wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona. Ustawodawca nie pokusił się jednak o wyjaśnienie, czy w terminie tym należy złożyć deklarację, w której zostanie wykazana korekta podatku należnego, czy też chodzi tutaj o deklarację składaną za ostatni okres rozliczeniowy, w którym ulgę tę można wykazać (czyli odpowiednio deklaracja za grudzień czy IV kwartał składanej do 25 stycznia następnego roku).
Organy podatkowe w tej kwestii objęły linię interpretacyjną korzystną dla podatników. Przykładowo Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lipca 2010 r., nr IBPP2/443-341/10/BW wskazał, że jeżeli podatnik dokonał korekty wierzytelności w deklaracji VAT-7 za grudzień 2009r. (chodziło o wierzytelności z roku 2007) tj. w miesiącu w którym mijał termin, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 5 i jednocześnie grudzień 2009r. jest terminem rozliczeniowym, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 i ust. 3 ustawy o VAT, to został zachowany termin do dokonania korekty z tytułu wierzytelności nieściągalnych pomimo tego, że deklaracja VAT-7 za ten okres została złożona w styczniu 2010r. zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT.
Podobny pogląd wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30.08.2010 r. nr ITPP1/443-525/10/KM. Tutaj jednak dodatkowo organ podatkowy wskazał na konieczność dochowania terminu do złożenia deklaracji. Jego zdaniem złożenie deklaracji VAT-7 po terminie (w rozpatrywanej sprawie deklaracja/korekta za grudzień 2009 r., w której wykazano ulgę na złe długi, została złożona 29 stycznia 2010 r., podczas gdy termin jej złożenia upłynął 25 stycznia) skutkuje brakiem prawa do skorzystania z omawianej wyżej preferencji.
W związku z powyższym w stosunku do faktur wystawionych w roku 2008, których nieściągalność została uprawdopodobniona oraz zostały spełnione pozostałe warunki nałożone art. 89a ustawy o VAT, podatnicy mogą skorzystać z ulgi na złe długi w terminie do końca roku 2010. Korektę podatku należnego w stosunku do tych wierzytelności ostatecznie mogą wykazać w deklaracji za grudzień 2010 pod warunkiem, że deklaracja ta zostanie złożona w obowiązującym terminie, czyli do 25 stycznia 2011 roku.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl