Samochód "ciężarowy": zmiana = korekta VAT?
2010-11-03 10:57
Przeczytaj także: Samochód ciężarowy przerobiony na osobowy a korekta VAT
Art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.Powyższego ograniczenia nie stosuje się jednak m.in. do (art. 86 ust. 1 pkt 1-4):
- pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van
- pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków
- pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków
- pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
Co za tym idzie, w stosunku do pojazdów, o których mowa wyżej, można skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT od ich zakupu (pod warunkiem że będzie on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem).
Spełnienie powyższych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia należy ponadto dostarczyć w terminie 14 dni od jego otrzymania naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5 i 5a ustawy o VAT).
Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn podatnik dokona zmian konstrukcyjnych w takim pojeździe, wskutek czego przestanie on spełniać wymagania, o których mowa wyżej. W takiej sytuacji podatnik musi przede wszystkim w terminie 7 dni na piśmie powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5b ustawy o VAT).
Na tym jednak nie koniec. Jeżeli bowiem zmiany takie będą miały miejsce w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, jest on obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości za okres, w którym zmiany te miały miejsce (art. 86 ust. 5c ustawy o VAT).
W związku z powyższym, jeżeli z różnych względów podatnik musi dokonać takich zmian, warto z nimi poczekać do upływu rocznego okresu, o którym mowa wyżej. W takiej sytuacji bowiem nie będzie na nim ciążył obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego podatku od zakupu danego pojazdu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl