Okulary korekcyjne: zakup a koszty podatkowe
2010-10-29 07:28
Przeczytaj także: Czy okulary korekcyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Jeżeli podatnik będzie w stanie udowodnić brak charakteru osobistego tego rodzaju wydatku, oraz to, że wydatek ma związek z przychodami z wykonywanej działalności, to nie ma przeszkód, by zakwalifikować go do kosztów ich uzyskania. Jest to jednak dosyć trudne. Nie jest bowiem łatwo udowodnić, że okulary nie będą wykorzystywane poza działalnością gospodarczą.W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (art. 22 ust. 1 updof).
Zakupu okularów korekcyjnych nie ma jednak w katalogu wydatków wyłączonych przez ustawodawcę z tego rodzaju kosztów. Oznacza to, że kwalifikacja omawianego wydatku, jako celowego i związanego z przychodem, należy do przedsiębiorcy. Może on dokonać takiej kwalifikacji bądź też wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji.
Przy kwalifikacji wydatków na zakup okularów do kosztów podatkowych, należy się wszakże spodziewać sporu z fiskusem. Typowy pogląd organów podatkowych w tej sprawie przedstawia się tak, jak został zaprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 września 2009 r. (nr ITPB1/415-829/08/AK). Stwierdzono w niej, że: „wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę (...) zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. Reasumując, wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej”.
Zastrzeżenia fiskusa sprowadzają się więc głównie do tego, że jest to wydatek o charakterze osobistym. Podobne poglądy były prezentowane także w orzecznictwie sądowym. Na przykład WSA w Białymstoku wypowiedział się w wyroku z 27 lutego 2004 r. (sygn. akt SA/Bk 1403/ 03), że: „trudno sobie wyobrazić posługiwanie się przez skarżącego okularami jedynie w sytuacjach związanych z działalnością gospodarczą. Skarżący nie wykazał w tym wypadku związku poniesionego kosztu na zakup okularów z przychodem”.
Inaczej natomiast wygląda sytuacja, gdy okulary są wykorzystywane jedynie w działalności gospodarczej. W takim przypadku nie ulega bowiem wątpliwości, że wydatki poniesione na ich zakup wolno ująć w kosztach podatkowych. Potwierdził to m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w piśmie z 18 stycznia 2007 r. (nr USIII/415-70/170/06), w którym czytamy, że: „Z oświadczenia podatniczki wynika, iż zakupione okulary i soczewki służą tylko do pracy w gabinecie stomatologicznym. W związku z tym należy uznać, iż wydatki na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mające wpływ na jakość świadczonych usług i wielkość osiągniętego przychodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej”.
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Ryszard Kubacki / Podatki dochodowe w praktyce