Kapitalizacja odsetek a koszty podatkowe
2010-10-19 07:18
Przeczytaj także: Skapitalizowane odsetki to koszty uzyskania przychodu?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W 2006 roku spółka (pożyczkobiorca) zawarła z firmą (pożyczkodawca) z siedzibą w Niemczech umowę pożyczki. Pożyczka ta była przeznaczona przede wszystkim na sfinansowanie budowy centrum handlowego. Centrum to rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 2007 r. Odsetki od zaciągniętej pożyczki w okresie od dnia jej udzielenia do dnia przyjęcia do używania środków trwałych, sfinansowanych z tej pożyczki powiększały wartość początkową środków trwałych. W zawartej umowie pożyczkodawca i pożyczkobiorca uzgodnili, że w latach 2006-2008 odsetki od pożyczki nie będą spłacane. Kapitalizacji odsetek strony umowy dokonały na dzień 31.12.2008 r. W związku z tym spółka, jako płatnik, dokonała zapłaty podatku u źródła. Strony pożyczki nie są podmiotami powiązanymi. Powstała wątpliwość, czy w dacie kapitalizacji odsetek spółka ma prawo zaliczyć ich skapitalizowaną kwotę do kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy zawartym we wniosku i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:
„(…) W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych lub umorzonych odsetek od pożyczek. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów. Analiza powyższych przepisów prowadzi do konkluzji, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki:
* naliczone i zapłacone, lub
* skapitalizowane.
Powyższe przepisy wprowadzają dwa terminy, w których odsetki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, tj. na dzień zapłaty odsetek i na dzień dokonania ich kapitalizacji. W ocenie Wnioskodawcy w dniu kapitalizacji, do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczać skapitalizowaną kwotę odsetek. Zauważyć należy, że pojęcie „kapitalizacji odsetek” nie jest zostało zdefiniowane na gruncie przepisów prawa podatkowego. W praktyce wskazuje się, że kapitalizacja odsetek to operacja polegająca na doliczeniu do kwoty głównej pożyczki, naliczonych i nie zapłaconych odsetek. W rezultacie zobowiązanie z tytułu spłaty odsetek „przekształca się” w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki, co oznacza że z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał oraz doliczone do tego kapitału odsetki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata zmniejszając kwotę odsetek do zapłaty.
oprac. : Ministerstwo Finansów