Zasiłek z Urzędu Pracy a zaliczka na podatek
2010-10-15 06:50
Przeczytaj także: Zawyżone wynagrodzenie a zaliczka na podatek dochodowy
Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, do poboru zaliczek miesięcznych - od świadczeń pomniejszonych o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) a wypłacanych z Funduszu Pracy - obowiązane są jako płatnicy organy zatrudnienia. Stosownie natomiast do art. 35 ust. 5 ustawy, od ww. przychodów, płatnik pobiera zaliczkę na podatek dochodowy stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, pomniejszoną o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3. Natomiast zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1 tegoż artykułu, obliczoną w sposób określony w ust. 3-8, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w art. 27b, pobranej w tym miesiącu przez płatnika ze środków podatnika (art. 35 ust. 9 ustawy).
Z przepisu art. 38 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.
W świetle zacytowanego wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiującego pojęcie przychodu przychód stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne.
Przez pojęcie „otrzymane" - zgodnie ze Słownikiem języka polskiego - należy rozumieć takie pieniądze i wartości pieniężne, które zostały podatnikowi dane.
Natomiast "postawionymi do dyspozycji" są takie pieniądze i wartości pieniężne, które podatnik - wykazując określoną aktywność - ma możliwość włączyć do swojego władztwa. Innymi słowy, podatnik ma możliwość skorzystania z tychże pieniędzy, a nie jest to uzależnione od dodatkowej zgody osoby stawiającej określone środki do dyspozycji.
Z definicji pojęcia przychodu jako świadczenia otrzymanego, czy też w niektórych przypadkach postawionego do dyspozycji, wnosić należy również o momencie jego uzyskania. Ustalenie momentu uzyskania przychodu ma bardzo istotne znaczenie, przede wszystkim z tego powodu, że podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczany jest w określonym czasie. Konieczne jest zatem ustalenie momentu uzyskania przychodu, by przyporządkować przychód do danego okresu rozliczeniowego - roku podatkowego, a w niektórych przypadkach również - miesiąca (w przypadku zaliczkowego rozliczania podatku).
W przedmiotowej sprawie przez postawienie do dyspozycji podatnika pieniędzy lub innych wartości należy rozumieć sytuację, w której uprawniony może podjąć należne mu świadczenie np. z kasy urzędu pracy.
Mając na uwadze ww. uregulowania prawne, jak również przedstawione zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że dla osoby bezrobotnej uprawnionej do otrzymania świadczenia od organu zatrudnienia, przychód powstaje z chwilą postawienia tego świadczenia do dyspozycji uprawnionego. Przy czym, bez znaczenia dla momentu powstania przychodu jest to, iż bezrobotny odbiera postawione mu do dyspozycji świadczenie np. po 4 miesiącach, albo w ogóle go nie odbiera, zaś niepobrane kwoty zasiłków finansowane z Funduszu Pracy ulegają przedawnieniu z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji bezrobotnego.
Reasumując, Wnioskodawca, jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, pomniejszonej o składki na ubezpieczenie zdrowotne, w chwili postawienia do dyspozycji świadczenia (zasiłku) osobie bezrobotnej.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Odstrzał sanitarny dzików: ryczałt dla myśliwego z podatkiem dochodowym [© kyslynskyy - Fotolia.com] Odstrzał sanitarny dzików: ryczałt dla myśliwego z podatkiem dochodowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obliczenie-podatku/Odstrzal-sanitarny-dzikow-ryczalt-dla-mysliwego-z-podatkiem-dochodowym-229627-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów