Premia pieniężna z UE a rozliczenie VAT
2010-10-13 06:56
Przeczytaj także: Premie pieniężne: nie rabat a usługa w VAT?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa towary w krajach UE, które następnie sprzedaje w Polsce. W listopadzie 2006 r. podpisała z kontrahentem z Niemiec porozumienie w sprawie obrotu, w którym to ustalono warunki przyznawania jej bonusu pieniężnego z tytułu dokonywanych WNT. Wartość tego bonusu obliczana jest przez kontrahenta niemieckiego na podstawie wysokości obrotu dokonanego ze spółką i wynosi od 2 do 5%. W grudniu 2007 r. spółka otrzymała dokument przyznający jej bonus z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych dokonanych w 2007 roku. Rozliczenie tego bonusu następuje poprzez obniżenie płatności za bieżące dostawy. Powstała wątpliwość, czy tak otrzymany bonus (premia pieniężna) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? W przedmiotowej sprawie, uwzględniając stanowisko sądu, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Także art. 24 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L. 347 ze zm.) wskazuje, że „świadczenie usług” oznacza każdą transakcję, która nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
oprac. : Ministerstwo Finansów