eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweLikwidacja firmy: sprzedaż nieruchomości a PIT

Likwidacja firmy: sprzedaż nieruchomości a PIT

2010-10-12 12:43

Co do zasady z chwilą likwidacji działalności gospodarczej na podatniku przestają ciążyć obowiązki podatkowe z tego tytułu. Niekiedy jednak sprzedaż składników majątku po zamknięciu firmy powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Sprzedaż środka trwałego: w kosztach tylko wartość historyczna

Rozpatrzmy następującą sytuację: W 2007 roku podatnik zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą. Wykorzystywał w niej budynek użytkowy, który stanowił środek trwały firmy i był amortyzowany. W 2010 r. budynek ten zamierza sprzedać. Jak rozliczyć przychód uzyskany ze sprzedaży?

Art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że przychodami z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł (tzw. wyposażenie),
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Co więcej, art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 updof doprecyzowuje, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się także przychód uzyskany ze sprzedaży składników wymienionych wyżej nawet wówczas, gdy przed zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w naszym przykładzie. Od daty likwidacji firmy oraz wycofania z niej budynku użytkowego nie upłynęło jeszcze 6 lat. W związku z tym, jego sprzedaż pociągnie za sobą powstanie przychodu z działalności gospodarczej.

Tak uzyskany przychód należy opodatkować zgodnie z zasadami, które miały zastosowanie do prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem z tego tytułu podatnik opłacał np. podatek liniowy, w taki sposób należy opodatkować przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości.

Należy także pamiętać, że w przypadku uzyskania dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości w trakcie roku podatkowego bez wezwania organu podatkowego podatnik musi zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy z tego tytułu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: