eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi szycia a rozliczenie VAT

Usługi szycia a rozliczenie VAT

2010-10-07 12:33

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma krawiecka, obok produkcji odzieży z własnych materiałów świadczy także usługi szycia na materiale powierzonym. Jednym z jej klientów jest kontrahent niemiecki (podatnik VAT UE) - dostarcza on polskiej firmie materiał, z którego ta szyje określone ubrania, po czym je odbiera i sprzedaje w różnych krajach, w tym m.in. na terytorium Polski. Jak z tytułu wykonanej usługi powinna rozliczyć się polska firma?

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Usługi szycia zalicza się do tzw. usług na ruchomym majątku rzeczowym. Co do samego określenia miejsca świadczenia dla tego typu usług, jako że nie znalazły się one w żadnym z wyjątków, należy uznać, że zastosowanie znajduje tutaj zasada ogólna zawarta w ustawie o VAT, a dokładniej w jej art. 28b ust. 1.

Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. W naszym przypadku zatem wskazane w przykładzie usługi będą opodatkowane w Niemczech. Obowiązek rozliczenia tego podatku spoczywa na niemieckim kontrahencie. Nie ma tutaj znaczenia miejsce faktycznego wykonywania przedmiotowych usług. W Polsce wykonane usługi są uznawane jako niepodlegające opodatkowaniu.

Należy się tutaj jednak zastanowić nad treścią art. 28b ust. 2 ustawy o VAT, który może mieć w omawianym przypadku istotne znaczenie. Mianowicie przepis ten mówi, że w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

W przykładzie wskazano, że uszyte ubrania są sprzedawane na rynkach różnych państw, w tym także Polski. Rodzi się pytanie, czy aby kontrahent niemiecki nie posiada w Polsce takiego stałego miejsca prowadzenia działalności (np. w postaci oddziału, który zajmuje się dystrybucją tych ubrań), a usługi szycia przez polską firmę krawiecką nie są świadczone właśnie dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności.

Gdyby się okazało, że sytuacja wskazana w poprzednim akapicie faktycznie ma miejsce, miejscem świadczenia (opodatkowania) usług szycia byłaby Polska. Wtedy to firma krawiecka na usługi szycia wystawiłaby fakturę VAT ze stawką właściwą dla tego typu usługi w naszym kraju (22%).

Obowiązki informacyjne/rozliczeniowe

Niezależnie od tego, czy omawiane usługi szycia będą opodatkowane w Polsce czy też zagranicą, należy je wykazać w deklaracji VAT.

I tak w przypadku, gdy świadczone usługi nie będą opodatkowane w Polsce, a poza jego terytorium, ich wartość należy wykazać w pozycji 21 deklaracji VAT. Dodatkowo w przypadku, gdy usługi te są opodatkowane przez nabywcę na terytorium jednego z państw UE (co ma miejsce u nas: Niemcy) ich wartość należy wykazać także w pozycji 22 deklaracji VAT.

Od początku 2010 r. ponadto usługi te wykazuje się również w informacji podsumowującej VAT-UE.

Z kolei w przypadku, gdy usługa ta byłaby opodatkowana na terytorium kraju (w Polsce), należy ją wykazać w wartości netto i VAT w polach przewidzianych dla danej stawki w obrocie krajowym.

Na zakończenie warto dodać o pewnych obowiązkach ewidencyjnych nałożonych przez ustawodawcę. Otóż zgodnie z dodanym od 1 stycznia 2010 r. art. 109 ust. 3a ustawy o VAT, podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi oraz jej wartość netto. Daną usługę ujmuje się w ewidencji zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego dla tej usługi na terytorium kraju.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: