Odliczenie VAT: korekta deklaracji
2010-10-06 11:55
Przeczytaj także: Odliczenie VAT a korekta deklaracji
Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi przede wszystkim suma kwot podatku określona na otrzymanych fakturach z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłat (zaliczki, zadatki, raty) jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, czy otrzymanych od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu a także inne przypadki określone w art., 86 ust. 2 ustawy o VAT.Okres, w którym przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego (czyli odliczenia podatku naliczonego) został przede wszystkim określony w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT. Zgodnie z nim, w przypadkach wyżej wskazanych co do zasady prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę VAT.
Jeżeli jednak z różnych względów podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie wskazanym wyżej, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Gdyby jednak i tego terminu nie dochował, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).
Przegapienie trzech okresów na odliczenie podatku naliczonego rodzi się zatem z koniecznością skorygowania wcześniejszej deklaracji, aby z prawa tego skorzystać. Przytoczony wyżej art. 86 ust. 13 wskazuje przy tym bardzo istotną kwestię, o której należy pamiętać, a na którą część podatników nie zwraca zbytniej uwagi. Chodzi mianowicie o ostateczny termin na dokonanie korekty, która musi mieć miejsce nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. O ile powyższe nie budzi większych wątpliwości w przypadku, gdy faktura VAT została wystawiona na początku lub w połowie roku, tak pewne problemy mogą powstać w przypadku faktury wystawionej na koniec roku. Przedstawmy to na przykładzie:
Przykład
W grudniu 2009 r. podatnik otrzymał fakturę VAT, deklaracje składa za okresy miesięczne. Nie dokonał na czas odliczenia podatku naliczonego z tej faktury. Kiedy mija 5-cio letni termin na złożenie korekty deklaracji?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego ze wskazanej wyżej faktury przysługiwało podatnikowi za miesiące grudzień 2009, styczeń i luty 2010. Wydawać by się zatem mogło że pięcioletni termin należy liczyć od początku 2010 r., jako że prawo do odliczenia w tym roku mu przysługiwało. W takim przypadku korektę deklaracji mógłby on złożyć do końca 2014 r.
Art. 86 ust. 13 ustawy o VAT mówi jednak, że okres ten należy liczyć od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, a nie w którym przysługiwała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Odliczenia mógł on bowiem dokonać aż w trzech okresach rozliczeniowych, natomiast samo prawo do odliczenia wystąpiło już w roku 2009. Co za tym idzie pięcioletni okres należy tutaj liczyć od początku roku 2009 i upłynie on z końcem roku 2013.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl