eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaAuto w firmie: wycofanie i darowizna a podatek

Auto w firmie: wycofanie i darowizna a podatek

2010-09-26 08:01

Wycofanie składnika majątku, jakim jest samochód, z prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie go na cele osobiste podatnika, a następnie darowizna udziału w tym samochodzie małżonce nie są opodatkowane podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.09.2010 r. nr IBPBI/1/415-713/10/AP.

Przeczytaj także: Przekazanie samochodu: przychody i koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

1 lipca 2009 r. wnioskodawca nabył na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód osobowy za 42 500 zł na potrzeby prowadzonej firmy. W momencie zakupu na podstawie oświadczenia z dnia 1 stycznia 2009 r. zobowiązał się on używać ten samochód w firmie przez okres krótszy niż rok od jego nabycia. W związku z tym potraktował go jako składnik wyposażenia firmy i wpisał do ewidencji wyposażenia. Następnie 27 czerwca 2010 r. wycofał samochód z firmy i przekazał na potrzeby własne, a 28 czerwca 2010 r. umową darowizny przekazał udział w tym samochodzie małżonce. Powstała wątpliwość, czy czynności te rodzą powstanie przychodu podatkowego oraz podatku do zapłaty? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, w wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 rzeczy ruchomych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: