Umowa zlecenie z dzieckiem a koszty firmy
2010-09-20 13:06
Przeczytaj także: Umowa zlecenie z więźniem: jakie koszty uzyskania przychodu?
Rozpatrzmy następującą sytuację: Z uwagi na urlopy w okresie letnim (czerwiec – wrzesień), w celu uzupełnienia braku w kadrach przedsiębiorca zatrudnił w prowadzonej działalności gospodarczej swojego syna – studenta. Zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie jest wypłacane za okresy miesięczne w wysokości 2 000 zł brutto. Czy przedsiębiorca może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy?Co do zasady każdy wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią te koszty, które zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Stanowi tak art. 22 ust. 1 updof.
W przedstawionym przykładzie należy poddać analizie art. 23 ust. 1 pkt 10 updof. Mówi on, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Powyższe wyliczenie stanowi katalog zamknięty i nie należy stosować do niego wykładni rozszerzającej.
Co za tym idzie, jedynie wartość pracy (czyli np. wynagrodzenie) małoletnich dzieci kosztu uzyskania przychodu nie stanowi. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast dzieci pełnoletnich podatnika.
Kim jest dziecko pełnoletnie?
O ile ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się pojęciem dzieci małoletnich, tak nie wyjaśnia jego definicji. Należy zatem sięgnąć w tym zakresie do innych ustaw (tutaj do Kodeksu cywilnego). Zgodnie z art. 10 K.c.
1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa.
Nasz przedsiębiorca może zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone synowi wynagrodzenie z tytułu zawartej z nim umowy zlecenia o ile oczywiście wydatek ten pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanym z prowadzonej działalności gospodarczej.
Należy przy tym pamiętać, iż w powyższej sytuacji na naszym przedsiębiorcy ciążą obowiązki płatnika. Musi on zatem obliczyć należną zaliczkę na podatek dochodowy pobrać ją i odprowadzić do urzędu skarbowego. Powinien także obliczyć, pobrać i odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne, o ile wystąpi taki obowiązek.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl