Nowelizacja przepisów o doradztwie podatkowym
2010-09-03 12:25
Przeczytaj także: Doradztwo podatkowe: nowe przywileje i zadania
Ujednolicono np. w Kodeksie postępowania karnego zasady zwalniania doradców podatkowych z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej z innymi zawodami prawniczymi – radcami prawnymi i adwokatami. O zwolnieniu z tego obowiązku będzie decydował sąd. Przewidziano też, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego nie może być ograniczony w czasie.Przewidziano rozszerzenie katalogu uprawnień doradców podatkowych o sprawy odnoszące się do czynności celnych oraz postępowania egzekucyjnego w administracji. Zmiana jest konieczna ze względu na fakt, że te kwestie często towarzyszą sprawom ściśle podatkowym. Umożliwi to doradcom bardziej kompleksową obsługę klientów i prowadzenie w całości spraw związanych z konkretnymi transakcjami. Również w tym zakresie czynności doradców podatkowych są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.
Nowelizacja przyznała też doradcom podatkowym kompetencję do reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Doradcy podatkowi otrzymali również prawo do udzielania dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu.
Nowelizacja przede wszystkim wdraża postanowienia wspólnotowej dyrektywy usługowej, która ogranicza bariery w podejmowaniu i prowadzeniu działalności usługowej przez doradców podatkowych. Poprawia też funkcjonowanie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. W związku z poszerzeniem kompetencji doradców podatkowych, pierwszy raz od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym zmieniono zakres egzaminu na doradcę podatkowego. Zakres materiału poszerzono o podstawy wspólnotowego prawa podatkowego, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi (zamiast postępowania administracyjnego), międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne (zamiast prawa celnego), a także organizację i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontroli skarbowej (zamiast administracji finansowej i kontroli skarbowej).
Rejestr osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego ma prowadzić Krajowa Rada Doradców Podatkowych i ma być on publikowany.
Inne zmiany dotyczą np.:
- zniesienia generalnego zakazu prowadzenia przez doradcę podatkowego działalności gospodarczej (tzw. działalność wielodyscyplinarna) i podejmowania zatrudnienia, z zastrzeżeniem, że nie narusza to zasad etyki zawodowej ani nie powoduje konfliktu interesów; umożliwiono więc doradcom podatkowym prowadzenie różnego rodzaju działalności, stosowanie do wymagań dyrektywy usługowej (działalność wielodyscyplinarna), dzięki czemu klienci kancelarii mogą liczyć na bardziej wszechstronną obsługę;
- likwidacji całkowitego zakazu reklamy prowadzonej działalności przez doradcę podatkowego (ale reklama będzie musi spełniać warunki określone w kodeksie etyki doradcy);
-
wprowadzenia obowiązku, pod groźbą zakazu świadczenia usług, wykupienia przez doradcę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością;
Nowelizacja wprowadza ponadto możliwość porównywania umów OC zawieranych w krajach członkowskich UE.
Jeśli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością posiadane przez doradcę podatkowego nie jest równoważne z ubezpieczeniem zawieranym w innym kraju członkowskim, w którym prowadzi on już działalność usługową, to musi on zawrzeć umowę uzupełniającą ubezpieczenie. Do tego czasu doradca ma zakaz wykonywania czynności doradztwa podatkowego nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 122, poz. 826).
oprac. : Anna Jeleńska / Wszechnica Podatkowa