Świadczenia pracownicze: odsetki a podatek
2010-09-02 12:20
Przeczytaj także: Ekwiwalent za urlop a zaliczka na podatek
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Użyty wyżej zwrot „w szczególności” oznacza, że w przepisie tym ustawodawca zawarł jedynie przykładowe kategorie przychodów ze źródła jakim jest praca. Należy tutaj zaliczyć wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia, które skutkują powstaniem przysporzenia majątkowego po stronie pracownika, a które mają swoje źródło w łączącymi pracownika i pracodawcę stosunku pracy bądź innym stosunku pokrewnym wskazanym wyżej.
Jak słusznie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10.08.2009 r. nr ILPB1/415-588/09-2/AK, „(…) Z przychodem ze stosunku pracy mamy do czynienia również w sytuacji, gdy były pracodawca wypłaca pracownikowi po ustaniu zatrudnienia świadczenia zagwarantowane w łączącej go w przeszłości umowie o pracę, bowiem o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik, czy też inna osoba nie związana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą.(…)”
Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą świadczeń pracowniczych, ci ostatni mogą się ubiegać o wypłatę odsetek za zwłokę określonych w umowie bądź regulaminie zakładu pracy, a gdy brak jest takich regulacji, w ustawowej wysokości. Z reguły tyczą się one wypłaty spóźnionych wynagrodzeń. Mogą jednak dotyczyć także każdego innego świadczenia przysługującego pracownikowi na podstawie łączącego go z pracodawcą stosunku pracy bądź innego pokrewnego (spóźniony ekwiwalent za urlop, odprawa emerytalna, rentowa, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, świadczenia z tytułu podróży służbowych i wiele innych).
O ile zaś samo spóźnione świadczenie podlega (co do zasady) opodatkowaniu podatkiem dochodowym, tak naliczone od niego odsetki już nie. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 95 updof, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, pracy nakładczej, emerytury lub renty.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl