Opłata recyklingowa a koszty firmy
2010-09-02 12:17
Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych w spadku w 2018-2019 r.
Kosztem uzyskania przychodu jest każdy wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Tak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).Art. 12 ust. 2 oraz art. 14 z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. nr 25, poz. 202 ze zm.) nakładają natomiast:
- opłaty recyklingowe w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju na podmioty sprowadzające pojazdy, którzy nie zapewniają sieci, oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdów
- opłaty na podmioty wprowadzające pojazdy, obowiązane do zapewnienia sieci, a które sieci tej nie zapewniają
Jeżeli wprowadzający pojazd nie dokonał wpłaty powyższych opłat albo dokonał ich w niższej wysokości niż powinien, Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania z tego tytułu (art. 17 ust. 1 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji). W przypadku niewykonania decyzji określonej w zdaniu poprzednim, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, Główny Inspektor Ochrony Środowiska ustala, w drodze decyzji, dodatkową opłatę za brak sieci w wysokości odpowiadającej 50 % kwoty niewpłaconej opłaty za brak sieci (art. 17 ust. 2 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji).
Przytoczone przepisy wskazują zatem, że obowiązek uiszczenia opłaty recyklingowej został nałożony m.in. na wprowadzającego pojazd, który nie zapewnia sieci zbierania pojazdów. Co za tym idzie, skoro przedsiębiorca ponosi powyższą obowiązkową opłatę w związku z wykonywaną działalnością, może ona stanowić koszt uzyskania przychodu tej działalności.
Należy tutaj jednak pamiętać o wyjątku nałożonym przez ustawodawcę w art. 23 ust. 16a updof, który mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dodatkowej opłaty za brak sieci zbierania pojazdów, o której mowa w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, z tym że kosztem uzyskania przychodów są poniesione opłaty, o których mowa w art. 12 ust. 2 i art. 14 tej ustawy.
Tym samym prawodawca wyłączył z podatkowych kosztów uzyskania przychodów jedynie dodatkową opłatę recyklingową nałożoną wskutek niewywiązania się z obowiązków określonych ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl