Kiedy 100% faktura zaliczkowa VAT?
2010-08-25 06:09
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
W przedstawionej sytuacji kontrahentowi należy wystawić fakturę zaliczkową obejmującą 100% wpłaty (i nie wystawiać faktury końcowej po wykonaniu usługi).Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
W sytuacji takiej - nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy - wystawia się również fakturę (§ 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Dz.U. nr 212, poz. 1337 z późn. zm., dalej: rozporządzenie o fakturach), tzw. fakturę zaliczkową.
Jeżeli faktura zaliczkowa/faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (§ 10 ust. 5 rozporządzenia o fakturach). Jeżeli jednak faktura zaliczkowa/faktury zaliczkowe obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury końcowej (§ 10 ust. 6 rozporządzenia o fakturach).
Mając na uwadze powyższe, otrzymaną 19 maja 2010 r. zaliczkę należy udokumentować fakturą zaliczkową wystawioną w terminie do 26 maja 2010 r. (oraz uwzględnić w deklaracji VAT-7 za maj 2010 r. lub deklaracji VAT-7K/VAT-7D za II kwartał 2010 r.). Faktura ta obejmować będzie całą cenę brutto zamówionej usługi, a więc - zgodnie ze wskazanym § 10 ust. 6 rozporządzenia o fakturach - po wykonaniu tej usługi nie zajdzie konieczność wystawiania faktury końcowej (w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania usługi).
W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.
oprac. : Tomasz Krywan / Serwis Podatkowy VAT