VAT: rolnik ryczałtowy gdy działalność rolnicza
2010-08-05 08:37
Przeczytaj także: Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT
Przez rolnika ryczałtowego – według definicji zawartej w art. 2 pkt 19 ustawy - rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Mając na względzie definicję działalności rolniczej zawartą w art. 2 pkt 15 ustawy, uznać należy, że podmioty prowadzące taką działalność, są z mocy ustawy rolnikami ryczałtowymi w zakresie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tej działalności.
Przez produkty rolne - zgodnie z pkt 20 ww. artykułu - rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), ustawa ma zastosowanie w stosunku do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, iż zwolnienie od podatku rolnika ryczałtowego ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Tak więc dotyczy ono tylko tych rolników, którzy posiadają status rolnika ryczałtowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz tych czynności, które zostały wymienione w tym przepisie.
Rolnik ryczałtowy, dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3 – zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy – może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz
2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.
Należy podkreślić, iż w świetle powołanych przepisów, tj. art. 2 pkt 19 i art. 43 ust. 3, status rolnika ryczałtowego posiada tylko ten rolnik, który nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nie zrezygnował z przysługującego zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, zamierza Pan się zająć chowem i hodowlą ryb, celem ich sprzedaży w ramach prowadzonej równolegle działalności gospodarczej o charakterze handlowym (w hurtowni ryb oraz na straganach i targowiskach).
Na tym tle powziął Pan wątpliwość dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży ryb świeżych z własnego chowu.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 43 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 2 pkt 18 ustawy, należy stwierdzić, że jako osoba fizyczna, która zamierza prowadzić działalność rolniczą, w rozumieniu ww. ustawy, będzie Pan z mocy prawa rolnikiem ryczałtowym. Taki status sprawia, iż sprzedaż produktów rolnych wytworzonych we własnym zakresie (ryby świeże) - mimo, że wchodzi w zakres działania tej ustawy - korzysta ze zwolnienia od podatku. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Firma i gospodarstwo rolne: faktury, ewidencje i deklaracje VAT [© Christian Schwier - Fotolia.com] Firma i gospodarstwo rolne: faktury, ewidencje i deklaracje VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rolnik-ryczaltowy/Firma-i-gospodarstwo-rolne-faktury-ewidencje-i-deklaracje-VAT-200872-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów