eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na zakup kasy a podatnik zwolniony z VAT

Ulga na zakup kasy a podatnik zwolniony z VAT

2010-08-04 13:29

Podatnicy rozpoczynający prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej mogą starać się o otrzymanie ulgi na zakup tego urządzenia. W przypadku czynnych podatników VAT ulgę wykazuje się w deklaracji VAT jako zmniejszenie podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego bądź też (gdy ten nie występuje) w postaci zwrotu na rachunek bankowy w kilku ratach. Inaczej jest w przypadku podatników zwolnionych z podatku VAT.

Przeczytaj także: Tylko jedna ulga na zakup kasy fiskalnej?

Regulacje w zakresie ulgi na zakup kas fiskalnych zostały uregulowane w dwóch aktach prawnych. Jednym z nich jest ustawa o podatku od towarów i usług, drugim z kolei rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (dalej rozporządzenie).

Ustawa vatowska wskazuje, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy fiskalnej w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90 % jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Dla podatników zwolnionych z VAT bardzo istotny jest także art. 111 ust. 5 tejże ustawy. Mówi on bowiem, iż w przypadku podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku bądź też korzystających ze zwolnienia podmiotowego, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty, o której mowa wyżej, na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Zwrotu tego organ podatkowy dokonuje na pisemny wniosek podatnika złożony we właściwym urzędzie skarbowym (§4 ust. 2 rozporządzenia), w którym powinny się znaleźć: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą. Do wniosku tego należy ponadto dołączyć (§4 ust. 3 rozporządzenia):
  1. dane określające imię i nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej;
  2. oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą;
  3. informacje o numerze rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, na który należy dokonać zwrotu;
  4. fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą - w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.

Podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług lub korzystający ze zwolnienia podmiotowego, aby otrzymać zwrot z tytułu zakupu kasy fiskalnej, muszą pamiętać także o tym, aby:
  1. rozpocząć ewidencjonowanie nie później niż w obowiązującym ich terminie,
  2. dokonać zgłoszenia, o którym mowa w § 3 ust. 1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania,
  3. złożyć zgłoszenie o miejscu instalacji kasy rejestrującej wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania

Co istotne, odliczenia mogą dokonać jedynie ci podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących ich terminach, przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: