Zwrot VAT gdy rozwiązana spółka cywilna?
2010-08-02 07:26
Przeczytaj także: Bezprawne przedłużanie terminu zwrotu podatku VAT
W jednym z ostatnich wyroków zapadłej w podobnej sprawie WSA w Łodzi stwierdził, iż zlikwidowana spółka cywilna i jej wspólnicy zachowują status prawnopodatkowy w VAT. Dlatego też, mimo utraty bytu prawnego spółka cywilna ma prawo do zwrotu różnicy podatku. Prawo to ze względu na formalną likwidację spółki cywilnej realizowane jest przez jej byłych wspólników (wyrok z 9 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 536/09). Zdaniem sądu obowiązujące do 30 listopada 2008 r. przepisy należy interpretować w ten sposób, że mimo utraty bytu prawnego, spółka cywilna (jej byli wspólnicy) mieli/mają prawo do zwrotu różnicy podatku. Prawo to, ze względu na formalną likwidację spółki cywilnej realizowane jest przez jej byłych wspólników.W konsekwencji zlikwidowana spółka cywilna (jej wspólnicy) zachowują swój status prawnopodatkowy zarówno w odniesieniu do praw, jak i obowiązków płynących z ustawy o VAT. W omawianym wyroku sąd zwrócił uwagę, że podatnik odliczył VAT nabywając towary z zamiarem ich wykorzystywania do działalności opodatkowanej, której likwidacja powoduje, że towary te nie będą przedmiotem opodatkowanej dostawy. W konsekwencji podatnik VAT stał się ich ostatecznym nabywcą - konsumentem. Skoro, zatem byli podatnicy są zobowiązani do obliczenia i odprowadzenia podatku należnego od towarów objętych spisem z natury - to mają także prawo do obniżenia VAT. Oczywiście od 1 grudnia 2008 r. nie ma już wątpliwości, że zwrot taki przysługuje. Jednak wielu byłych wspólników spółek rozwiązanych przed tą datą, którzy zwrotu tego nie otrzymali - wciąż ma jeszcze możliwość odzyskania VAT.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
![WSA: zwrot podatku VAT nie musi nastąpić w całości [© Andrey Popov - Fotolia.com] WSA: zwrot podatku VAT nie musi nastąpić w całości](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwrot-VAT/WSA-zwrot-podatku-VAT-nie-musi-nastapic-w-calosci-240416-150x100crop.jpg)
oprac. : Vademecum VAT