eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż premiowa a podatki

Sprzedaż premiowa a podatki

2010-07-28 06:47

Od 1 stycznia 2011 r. kosztem uzyskania przychodów będzie również podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej ilości lub wartości.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Dotyczy to obu podatków dochodowych. Rozszerza się więc katalog wyłączeń od zasady, że podatku od towarów i usług nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Zmiana wynika z ustawy z 19 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 57, poz. 352).

VAT kosztem

Podatek od towarów i usług nie jest, co do zasady, uznawany za koszt uzyskania przychodów, jako wymieniony w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu w ustawach o podatkach dochodowych (art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT). Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Obecnie przepisy pozwalają na zaliczenie do kosztów podatku należnego od towarów przekazanych lub zużytych na potrzeby reprezentacji i reklamy oraz od usług świadczonych na powyższe potrzeby.

Zjawiskiem bardzo zbliżonym rodzajowo do wymienionych (a w każdym razie podlegającym tym samym przepisom o VAT) jest tzw. sprzedaż premiowa, rozumiana jako przyznawanie klientom nagród rzeczowych w zamian za zakup określonego produktu. Ustawodawca, przyjmując nowelizację, uznał, iż zjawiska tego samego rodzaju, o takim samym celu i charakterze ekonomicznym i o takich samych skutkach w zakresie VAT, powinny być traktowane tak samo również przez przepisy o podatkach dochodowych regulujące kwestie VAT należnego jako kosztu uzyskania przychodu.

Nieodpłatne przekazanie towarów a VAT

Opodatkowaniu VAT podlega nie tylko sprzedaż, ale także np. nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za opodatkowaną dostawę towarów uznaje się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W takim przypadku (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi produktów spożywczych) podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku); gdy zaś nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10 ustawy o podatku VAT).

Jakie nieodpłatne przekazanie towarów nie jest opodatkowane?

Wedle art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nie podlegają jednak opodatkowaniu przekazywane drukowane materiały reklamowe i informacyjne, prezenty o małej wartości i próbki.
Przy tym przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
  1. o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
  2. których przekazania nie ujęto w ww. ewidencji, jeśli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.
Za próbkę uznaje się zaś niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: