Kiedy ryczałt dla przedsiębiorcy?
2010-07-24 09:39
Przeczytaj także: Dotacja dla firmy a ryczałt ewidencjonowany
Pozarolnicza działalność gospodarczaW zasadzie osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie: ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (podatek płacony od uzyskanego przychodu) albo karty podatkowej (podatek płacony w wysokości ustalonej przez urząd skarbowy). Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają wszystkie przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej (wymienione w art. 14 ustawy o PIT), w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Natomiast z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawodawca skreślił przepis dotyczący możliwości wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przez wspólników spółek partnerskich. Tym samym od tego dnia do osób tych nie mają zastosowania przepisy ustawy o ryczałcie.
PRZYKŁAD
Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to otrzymywane przez niego dotacje oraz umorzone pożyczki należy zaliczyć do przychodu, na podstawie którego oblicza wysokość podatku. W art. 14 ust. 2 ustawy o PIT wymienione są bowiem poszczególne rodzaje przychodów zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Mieszczą się tam m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymywane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (pkt 2) oraz wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (pkt 6). W obu przypadkach ryczałt, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o ryczałcie, wynosi 3% tych przychodów.
PRZYKŁAD
Jeśli podatnik przy świadczeniu usług zużywa do napraw materiały, to należy rozróżnić 2 sytuacje. Gdy materiały niezbędne do naprawy dostarczane są przez usługobiorcę, to wartość tych materiałów nie powiększy wynagrodzenia za wykonaną usługę. Wartość ta nie będzie zatem powiększała podlegającego opodatkowaniu przychodu. Gdy natomiast materiały niezbędne do naprawy zapewnia wykonujący usługę we własnym zakresie, to wartość tych materiałów powiększy wynagrodzenie za wykonaną usługę, a tym samym przychód podlegający opodatkowaniu (tak np.: wyrok NSA z 3 lipca 2000 r., sygn. I SA/Ka 82/99).
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku 2008 r., podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeśli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
- uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 euro, lub
- uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, a suma przychodów wspólników takiej spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
Wysokość uzyskiwanego przychodu w roku podatkowym wywiera skutek w odniesieniu do formy opodatkowania w roku następnym.
Przychodów uzyskanych z działalności wykonywanej samodzielnie nie łączy się z przychodami uzyskanymi z tytułu udziału w spółce. Jeżeli więc podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunek, że w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 euro, lub uzyskał przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie ww. spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro, albo
2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek, że w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150.000 euro, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek, iż w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, a suma przychodów wspólników takiej spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłacają również podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej, lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150.000 euro; w tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Do podatników tych stosuje się odpowiednio ww. zasady.
Natomiast do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu.
oprac. : Anna Jeleńska / Wszechnica Podatkowa