Faktura VAT a premia pieniężna
2010-07-19 06:52
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca – spółka, planuje zawarcie umowy, zgodnie z którą kontrahent, który osiągnie określony poziom zakupów w danym roku otrzyma od spółki kwotę pieniężną uzależnioną dodatkowo od terminowego regulowania należności za zakupione towary. Spełnienie tych wymogów będzie stanowiło podstawę do przyznania przez spółkę premii pieniężnej. Ocena, czy nabył on prawo do premii będzie dokonywana w drodze porównania wartości netto zakupów zrealizowanych u spółki przez kontrahenta w przyjętym okresie rozliczeniowym, z pułapem zakupów netto i stawek procentowych premii pieniężnej określonych w zawartej umowie. Powstała wątpliwość, czy omawiana premia pieniężna podlega opodatkowaniu VAT i winna być udokumentowana fakturą? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Także art. 24 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. u. UE L. 347 ze zm.) wskazuje, że „świadczenie usług” oznacza każdą transakcję, która nie stanowi dostawy towarów.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
oprac. : Ministerstwo Finansów