eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePKWiU 2008: nowelizacja ustawy o VAT

PKWiU 2008: nowelizacja ustawy o VAT

2010-07-14 13:16

Rada Ministrów uchwaliła i skierowała do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który dostosowuje jej przepisy do symboli PKWiU z 2008 r., tj. symboli określonych przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Przeczytaj także: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT

Projektowane zmiany mają pozwolić podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i w dokumentacji statystycznej.

W konsekwencji większość projektowanych zmian w przepisach ustawy o VAT ma na celu przełożenie ("przetłumaczenie") obecnie obowiązujących przepisów (w tym załączników do ustawy o VAT; projekt przewiduje całkowicie nową treść tych załączników) odwołujących się do przepisów PKWiU z 1997 r. na przepisy odwołujące się do PKWiU z 2008 r. Założeniem twórców projektu jest przy tym, aby - jak wynika z jego uzasadnienia - zakres tych przepisów nie uległ zmianie.

Projektowane zmiany nie polegają jednak tylko na zastąpieniu symboli PKWiU z 1997 r. symbolami PKWiU z 2008 r. Projekt przewiduje bowiem odejście od zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych (wiąże się z tym projektowana zmiana treści art. 2 pkt 6 ustawy o VAT oraz projektowane uchylenie art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o VAT) i wprowadzenie zasady, że towary i usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy powołują symbole statystyczne (projektowany art. 5a ustawy o VAT).

Omawiany projekt przewiduje również likwidację załącznika nr 4 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz usług zwolnionych od podatku i przeniesienie uregulowań dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Co istotne, projektowane jest odstąpienie od identyfikacji usług zwolnionych od podatku przez zastosowanie symboli statystycznych i określenie zwolnień od podatku w sposób opisowy (z uwzględnieniem treści przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów). Wiążą się z tym pewne zmiany co do zakresu zwolnień od podatku.

Z pozostałych projektowanych zmian warto wymienić:
  1. zmianę definicji nowych środków transportu polegającą na uznaniu za nie również innych środków transportu niż wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o VAT (projektowana zmiana spowoduje, że katalog środków transportu zawarty w tym załączniku będzie katalogiem przykładowym),
  2. przeniesienie z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT przepisów przewidujących stosowanie stawki 7% dla owoców egzotycznych, orzechów oraz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju,
  3. wprowadzenie przepisu, że zmiany w obowiązujących w dniu ogłoszenia projektu ustawy klasyfikacjach statystycznych nie powodują zmian w opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli nie zostaną określone w ustawie (art. 2 projektu zmiany ustawy o VAT).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

oprac. : Tomasz Krywan / Serwis Podatkowy VAT Serwis Podatkowy VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: