eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód w firmie: rejestracja a środki trwałe

Samochód w firmie: rejestracja a środki trwałe

2010-07-08 12:10

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca dla celów swojej firmy zakupił w kraju używany samochód w maju 2010 r. Jego przerejestrowanie nastąpiło natomiast dopiero w czerwcu 2010 r. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien poczekać z wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych do czasu przerejestrowania w czerwcu czy też może go wprowadzić jeszcze przed przerejestrowaniem w maju?

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że amortyzacji podlegają środki trwałe (takie jak budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu operacyjnego.

Dany środek trwały musi zatem być kompletny i zdatny do użytku. Niestety przepisy podatkowe nie określają, w którym momencie powyższe uznaje się za spełnione. W przypadku samochodów można się jednak posiłkować przepisami o ruchu drogowym. Pojazd taki jest zdatny do użytku bowiem jedynie wtedy, gdy jest dopuszczony do ruchu.

Art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi natomiast, że pojazd samochodowy jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada określonym warunkom technicznym (określonym w art. 66 tejże ustawy), jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną. Dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest natomiast dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe (art. 71 ust. 1).

Art. 78 tejże ustawy mówi z kolei, że w razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.

Z powyższego wynika zatem, że samo przeniesienia własności pojazdu na inną osobę nie oznacza jego wycofania z ruchu. Auto jest dopuszczone w dalszym ciągu do ruchu, co potwierdza przekazany nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny. W związku z tym nadal można się nim poruszać po drogach. Należy jedynie pamiętać, że nowy właściciel musi zawiadomić starostę w terminie nieprzekraczającym 30 dni o nabyciu takiego pojazdu (a stary właściciel o jego zbyciu).

W związku z tym samochód taki jest kompletny i zdatny do użytku już w chwili zakupu. Jeżeli spełnia on także pozostałe warunku uznania go za środek trwały, można go wprowadzić do ewidencji środków trwałych nawet przed przerejestrowaniem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: