eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRolnik ryczałtowy: sprzedaż gruntu a VAT

Rolnik ryczałtowy: sprzedaż gruntu a VAT

2010-06-29 07:35

Zwolniona z podatku VAT jest jedynie dostawa towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Jednakże sprzedaż gruntów budowlanych stanowiących majątek własny podatnika nie stanowi działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16.06.2010 r. nr ILPP1/443-109/07/10-S/AI.

Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy: sprzedaż działek budowlanych a VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca w 1990 roku kupił wraz z żoną grunty orne o powierzchni 2,5154 ha, które miały służyć i służyły działalności rolniczej. W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zakupiona nieruchomość gruntowa zmieniła swój status, stając się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. W 2006 grunt ten został podzielony na 23 działki. W związku z tym, że produkcja rolna stała się mało rentowna, Wnioskodawca skorzystał z możliwości jakie dała zmiana kategorii gruntu rolnego na grunt pod zabudowę mieszkaniową i w dniu 11 października 2006 r. na podstawie jednego aktu notarialnego zbył 5 działek jednemu odbiorcy nie naliczając od tej transakcji podatku VAT. Planuje on także sprzedaż kolejnych działek w przyszłości. W związku z tym zadał pytanie, czy należy opodatkować podatkiem VAT pierwszą transakcję sprzedaży i uregulować należność wraz z odsetkami oraz czy opodatkowana będzie sprzedaż kolejnych działek? Biorąc pod uwagę wyroki WSA i NSA wydane w niniejszej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: