Przedstawiciel podatkowy a podatek VAT
2010-06-28 08:18
Przeczytaj także: Firmy brytyjskie nie potrzebują w Polsce przedstawiciela podatkowego
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca wskazał, że świadczy usługi doradztwa podatkowego i jest przedstawicielem podatkowym koreańskiej firmy zarejestrowanej dla celów VAT w Polsce w urzędzie skarbowym w Warszawie. Nie posiada ona w Polsce jednak siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Nie prowadzi ona na terenie polski działalności gospodarczej. Firma ta sprowadza towar z Korei do Niemiec a następnie do Polski, który przerabia polska firma i sprzedaje do innej koreańskiej firmy zarejestrowanej do podatku VAT w Polsce. Wnioskodawca ma wątpliwości jaką stawką podatku VAT powinien zastosować do świadczonych na rzecz tej firmy usług doradztwa podatkowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Przy określaniu miejsca świadczenia usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne - art. 8 ust. 4 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi doradztwa podatkowego oraz jest ustanowiony jako przedstawiciel podatkowy koreańskiej firmy zarejestrowanej dla celów podatku VAT w Polsce. Firma koreańska nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Podmiot koreański jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą, działającą w charakterze podatnika. Na terenie Polski jest zarejestrowany do podatku VAT, ale nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Polski, nie ma tu oddziału ani zakładu.
W przypadku świadczenia usług, bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.
Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:
1. ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:
a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
oprac. : Ministerstwo Finansów