eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek od spadku: jak opodatkować nieruchomość?

Podatek od spadku: jak opodatkować nieruchomość?

2010-06-16 12:51

Przeczytaj także: Gospodarstwo rolne: podatek od spadku a dzierżawa


Sposoby określania wartości

Skąd więc zaczerpnąć informacje o tym, jaka jest wartość nieruchomości na potrzeby wymiaru podatku spadkowego? Najszybszym sposobem może być skorzystanie z licznych portali internetowych z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że poziom cen nieruchomości należy przyjąć na dzień przyjęcia spadku. Zamieszczane w internecie dane mogą więc być nieadekwatne. Ważny jest także fakt, że ceny ofertowe są z reguły zawyżone względem transakcyjnych.

Kolejnym rozwiązaniem, na które wskazuje Home Broker, jest skorzystanie z usługi pośrednika, który posiadając duże doświadczenie na lokalnym rynku może ustalić przybliżoną cenę potrzebną do wypełnienia deklaracji podatkowej.

W opinii Home Broker, najbardziej pewnym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z usługi rzeczoznawcy majątkowego. Jest to osoba, która profesjonalnie zajmuje się określaniem wartości nieruchomości, na podstawie posiadanej licencji, nadawanej przez właściwego ministra. Koszt takiej usługi, w przypadku mało skomplikowanych wycen, może zamknąć się w przedziale 500 – 1000 zł. Dodatkowym plusem skorzystania z usługi rzeczoznawcy majątkowego jest to, że przy wycenie bazuje on na danych o cenach transakcyjnych, a więc niższych niż ofertowe.

Dodatkowo dokument wskazujący wartość – operat szacunkowy – może być dowodem w postępowaniu podatkowym, a ewentualne zaniżenie wartości z niego wynikające będzie skutkowało odpowiedzialnością rzeczoznawcy majątkowego.

Pomocna dłoń urzędu

Zasady określania wartości nieruchomości na potrzeby podatkowe są dość skomplikowane. Dlatego gdyby naczelnik urzędu doszedł do wniosku, że zadeklarowana przez spadkobiercę wartość nieruchomości jest zawyżona lub zaniżona, to wezwie w terminie 14 dni do jej korekty. W wezwaniu tym fiskus zobowiązany jest dodatkowo do wskazania własnej, wstępnej oceny wartości nieruchomości. Takiego kroku ze strony urzędu spadkobierca może się także spodziewać, gdy nie podał wartości odziedziczonej nieruchomości lub każdy ze współspadkobierców podał inne wartości tej samej rzeczy.

Jeżeli fiskus uzna, że po dokonaniu korekty wartość wciąż jest niższa niż rynkowa, niezbędny będzie udział w postępowaniu rzeczoznawcy majątkowego. Sprawa jest prosta, jeżeli spadkobierca posiada już stosowny operat szacunkowy. Wystarczy wtedy bowiem, że przedstawi go w urzędzie. W przeciwnym przypadku to fiskus powoła biegłego, a jeżeli wartość przez niego określona będzie różniła się o ponad 33% od zadeklarowanej przez podatnika, to koszt biegłego obciąży spadkobiercę.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: