Podatek od spadku: jak opodatkować nieruchomość?
2010-06-16 12:51
Przeczytaj także: Gospodarstwo rolne: podatek od spadku a dzierżawa
Dziedzicząc nieruchomość w drodze spadku można uniknąć opodatkowania. Od 2007 roku prawo do pełnego zwolnienia przysługuje najbliższej rodzinie (ważna jest tu data śmierci spadkodawcy), ale i osoby niespokrewnione mogą uniknąć podatku jeżeli opiekowały się spadkodawcą i nie posiadają własnego lokum. W przypadku, gdy zapłata podatku jest koniecznością, to na spadkobiercy spoczywa obowiązek zadeklarowania wartości dziedziczonej nieruchomości. Podstawą opodatkowania jest wartość czysta spadku, a więc wartość majątku po potrąceniu wszystkich zobowiązań spadkodawcy i niektórych poniesionych kosztów, przypomina Home Broker.Cena z jednego dnia, a stan z innego
Ustalenie wartości nieruchomości będącej przedmiotem spadku jest dość skomplikowane. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy postępowanie o nabycie spadku trwało długo. Poziom cen nieruchomości brany jest bowiem z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ustawą jest to chwila przyjęcia spadku. Stan nieruchomości przyjmowany jest natomiast z dnia nabycia spadku. Na stan nieruchomości składa się zarówno jej stan fizyczny (standard, wygląd) jak i stan prawny (jakie prawa i ograniczenia są związane z nieruchomością). Datą nabycia spadku, zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego, jest data śmierci spadkodawcy.
Oczekiwanie na decyzję
Złożenie deklaracji podatkowej nie jest równoznaczne z potrzebą wniesienia podatku. Następuje ona dopiero gdy urząd wyda decyzję o wymiarze podatku. Gdyby więc w międzyczasie spadkobierca dokonał remontu nieruchomości powinien posiadać dowody, że zmienił stan nieruchomości. Z drugiej strony gdyby nieruchomość uległa zniszczeniu w związku z siłą wyższą, to stan nieruchomości ustala się na dzień dokonania wymiaru podatku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl