eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek od spadku: jak opodatkować nieruchomość?

Podatek od spadku: jak opodatkować nieruchomość?

2010-06-16 12:51

Wartość nieruchomości, która ma zostać opodatkowana podatkiem od spadków, deklaruje spadkobierca. W praktyce może okazać się to dość skomplikowane. Daty, na które określa się stan nieruchomości i poziom cen są bowiem różne. Nieprawidłowo ustalona wartość nieruchomości w deklaracji nie powoduje jednak odpowiedzialności karnoskarbowej. Na korektę deklaracji urząd wyznaczy dodatkowy termin. Podatek wnieść należy dopiero po wydaniu decyzji przez urząd. Przyjrzyjmy się wskazówkom Home Broker, które mogą okazać się pomocne w prawidłowym opodatkowaniu odziedziczonej nieruchomości.

Przeczytaj także: Gospodarstwo rolne: podatek od spadku a dzierżawa

Dziedzicząc nieruchomość w drodze spadku można uniknąć opodatkowania. Od 2007 roku prawo do pełnego zwolnienia przysługuje najbliższej rodzinie (ważna jest tu data śmierci spadkodawcy), ale i osoby niespokrewnione mogą uniknąć podatku jeżeli opiekowały się spadkodawcą i nie posiadają własnego lokum. W przypadku, gdy zapłata podatku jest koniecznością, to na spadkobiercy spoczywa obowiązek zadeklarowania wartości dziedziczonej nieruchomości. Podstawą opodatkowania jest wartość czysta spadku, a więc wartość majątku po potrąceniu wszystkich zobowiązań spadkodawcy i niektórych poniesionych kosztów, przypomina Home Broker.

Cena z jednego dnia, a stan z innego

Ustalenie wartości nieruchomości będącej przedmiotem spadku jest dość skomplikowane. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy postępowanie o nabycie spadku trwało długo. Poziom cen nieruchomości brany jest bowiem z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ustawą jest to chwila przyjęcia spadku. Stan nieruchomości przyjmowany jest natomiast z dnia nabycia spadku. Na stan nieruchomości składa się zarówno jej stan fizyczny (standard, wygląd) jak i stan prawny (jakie prawa i ograniczenia są związane z nieruchomością). Datą nabycia spadku, zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego, jest data śmierci spadkodawcy.

Oczekiwanie na decyzję

Złożenie deklaracji podatkowej nie jest równoznaczne z potrzebą wniesienia podatku. Następuje ona dopiero gdy urząd wyda decyzję o wymiarze podatku. Gdyby więc w międzyczasie spadkobierca dokonał remontu nieruchomości powinien posiadać dowody, że zmienił stan nieruchomości. Z drugiej strony gdyby nieruchomość uległa zniszczeniu w związku z siłą wyższą, to stan nieruchomości ustala się na dzień dokonania wymiaru podatku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: