Faktura wewnętrzna: korekta na minus
2010-06-10 13:15
Przeczytaj także: Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT
W przypadku:- przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (np. na swoje cele osobiste, cele osobiste pracowników, byłych pracowników, różnego rodzaju darowizny), jeżeli przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części
- nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług
Podobnie jak w „zwykłych” fakturach, tak i w wewnętrznych mogą pojawić się błędy, do których zalicza się m.in. zawyżenie czy to stawki podatku czy też podstawy jego naliczenia bądź błędne przeliczenie podatku (czyli zawyżające zobowiązanie podatkowe). Czy można je korygować fakturami korygującymi? – a jeśli tak, to kiedy należy je rozliczyć w deklaracji?
§ 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług mówi, że fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Z kolei § 23 mówi, że przepisy § 5, 9-14, 16, 17 i 21 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Tym samym ustawodawca zezwala na korygowania tych dokumentów przy pomocy faktur korygujących.
Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kwestia, w którym okresie rozliczeniowym korekty te należy ująć. Ponieważ ustawa nie reguluje powyższego wprost, prawidłowym wydaje się przyjęcie takich samych zasad, jak w przypadku korekt wystawionych do „zwykłych” faktur.
W związku z powyższym korekty faktur wewnętrznych zmniejszających zobowiązania podatkowe należy uwzględniać zgodnie z art. 29 ust. 4c w związku z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Ponieważ tutaj wystawca faktury korekty jest jednocześnie co do zasady jej odbiorcą, nie ma potrzeby w takiej sytuacji dodatkowego potwierdzania jej odbioru przez nabywcę. Co za tym idzie, korektę tę należy ująć w rozliczeniu za okres, w którym została ona wystawiona.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl