Rekompensata za przejazd a podatek dochodowy
2010-06-10 06:06
Przeczytaj także: Zbycie majątku (nieruchomości) po 5 latach z podatkiem dochodowym?
Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, że jest to tylko wyliczenie przykładowe i przychodami z innych źródeł są jeszcze inne przychody nie wymienione wprost w tym przepisie. W myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:a. podróży służbowej pracownika,
b. podróży osoby nie będącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
Stosowne do postanowień art. 21 ust. 13 ustawy, przepis ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1. w celu osiągnięcia przychodów lub
2. w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3. przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4. przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że prawo do skorzystania ze zwolnienia w odniesieniu do świadczeń za czas podróży przysługuje osobom niebędącym pracownikami, ale pod warunkiem, że są poniesione w celu osiągnięcia przychodu i nie zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W opisanym we wniosku wypadku, otrzymanie rekompensaty nie było związane z uzyskaniem przychodu ze strony Wnioskodawczyni. Spółka dokonała zwrotu kosztów podróży poniesionych w związku z udziałem w badaniach leku.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż ponoszenie przez Spółkę zamiast osoby uczestniczącej w badaniach, jej kosztów podróży ma dla takiej osoby konkretny wymiar finansowy, gdyż nie spowoduje uszczuplenia majątku, do którego musiałoby dojść gdyby nie pokrycie przez Spółkę kosztów związanych z udziałem w badaniu leku. Skoro zatem osoba biorąca udział w badaniu osiągnie określoną korzyść majątkową, to powstanie przychód podatkowy. A zatem w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, od kwoty otrzymanej rekompensaty Wnioskodawczyni winna odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów